Boko Haram'dan kaçan Nijerya askerleri Kamerun'a sığındı

Telif hakkı AP

Radikal İslamcı Boko Haram örgütünün militanlarıyla yoğun çatışmaya giren 480 civarı Nijerya askerinin sınırı geçerek Kamerun'a kaçtığı belirtildi.

Kamerun ordusunun sözcüsü Albay Didier Badjek Nijeryalı askerlerin silahlarının alındığı ve okullarda bekletildiğini söyledi.

Nijerya'nın Kamerun sınırındaki Gamboru Ngala kentinde çatışmaların sürdürüğü de ifade ediliyor.

Hilafet ilanı

Örgüt dün yayınladığı bir video ile Nijerya'nın kuzeydoğusunda kontrolündeki köy ve kentlerde 'hilafet ilan ettiğini' duyurmuştu.

Boko Haram lideri Ebubekir Şekau, internette yayınlanan görüntü kaydında, ay başında Gwoza'yı ele geçiren militanlarını tebrik etti.

Şekau, 'Irak ve Suriye'nin bir kısmının kontrolünü elinde bulunduran eski adıyla IŞİD, yeni adıyla da 'İslam Devleti'ne bağlı olup olmadıklarına dair bir ifade kullanmadı.

Nijerya ordusu, Boko Haram'ın hilafet ettiğine dair açıklamalar için "boş iddialar" dedi.

Şakau, hilafet ilanıyla ilgili olarak "Bunu biz kendi başımıza yapmadık, Allah Gwoza'nın ele geçirilmesi için bizi kullandı, Allah Gwoza, Nijerya ve tüm dünyanın idaresi için İslam'ı kullanacak" dedi.

Boko Haram'ın saldırılarını başlattığı 2009'dan bu yana Nijerya'nın kuzeydoğusunda on binlerce kişi öldü.

IŞİD'e destek

Yaklaşık 265 bin nüfusa sahip Gwoza, Boko Haram'ın kontrolü altındaki en büyük kent olarak biliniyor.

Şekau, Temmuz ayında yayınlanan videosunda İslam Devleti'ni (IŞİD) tebrik etmişti.

Nijerya polisi, geçen hafta Gwoza yakınlarındaki Liman Kara polis akademisine düzenlenen saldırıda kaybolan 35 polis için arama çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Bölge halkı, akademinin militanların saldırısına uğradığını fakat kontrolün kimde olduğunu bilmediklerini ifade ediyor.

Boko Haram örgütü Nijerya'da 2009 yılından beri çok sayıda suikastler de dahil çok sayıda saldırı düzenledi.

Örgüt, Nisan ayında da Borno eyaletinde bir yatılı okuldan 200'ü aşkın kız öğrenciyi kaçırmış, uluslararası toplum eyleme büyük tepki göstermişti.

2002 yılında kurulan örgüt, Batı tarzı eğitime karşı çıkıyor. Örgütün ismi de Hausa dilinde "Batı eğitimi yasaktır" anlamına geliyor.

Bugüne kadar binlerce kişinin ölümünden sorumlu tutulan örgüt, daha önce Nijerya başkenti Abuja'da polis ofisine ve Birleşmiş Milletler merkezine de saldırmıştı.

ABD, Boko Haram'ı 2013'te "terör örgütü" listesine aldığını ilan etti.

İlgili haberler