Michael Brown'un cenaze töreni öncesi 'itidâl çağrısı'

Telif hakkı AFP

ABD'nin Missouri eyaletinin Ferguson kentinde polis tarafından öldürülen siyah genç Michael Brown'un cenaze töreni bugün yapılacak. Tören öncesinde Brown'un babası günlerdir sokak protestolarına katılan Fergusonlulara 'itidâl çağrısı' yaptı.

Dün St Louis'te toplanan yüzlerce protestocuya seslenen baba Michael Brown "Yarın tek istediğim huzur" dedi.

"Oğlumuzu ebediyete uğurlarken sizden tek isteğim acılı günümüzde huzurumuzu bozmamanız" diye konuşan Brown, protestoculardan bir günlüğüne de olsa gösterilere ara vermelerini istedi.

Michael Brown'un 9 Ağustos'ta polis tarafından vurularak öldürülmesi, nüfusun büyük çoğunluğunun siyah olduğu Ferguson kasabasında polis şiddetine karşı protestoları başlatmıştı.

Ferguson ve St Louis polis güçlerinin göstericilere sert müdahalesi büyük tepki çekmiş ve özellikle gece şiddetlenen polis - gösterici karşılaşmalarında birçok kişi gözaltına alınmıştı.

9 Ağustos'tan bu yana devam eden gösterilerde gözaltına alınanlar için de aralarında Anadolu Ajansı muhabiri Bilgin Şaşmaz'ın da olduğu bir dizi gazeteci de vardı.

Gösterilerin büyümesi üzerine Ferguson kentine sevk edilen ABD Ulusal Muhafızları ise göstericileri dağıtmak için kullanılan yöntemlerin giderek daha fazla tepki çekmesi üzerine geri çekilme kararı almıştı.

'Saygı istiyoruz'

Telif hakkı c

Michael Brown'un babasıyla birlikte St Louis'teki kalabalığa seslenen rahip Al Sharpton ölen gencin cenaze töreninin bir 'öfke gösterisi'ne dönüşmemesi gerektiğini belirterek, "Sadece hatırasına saygı duyulmasını istiyoruz" diye konuştu.

Rahip Sharpton sözlerini "Yarın Michael Brown'ın isminin lekelenmesine yol açabilecek hiçbir şeyin yaşanmasını istemiyoruz" diyerek sonlandırdı.

Bugünkü cenaze törenine üç beyaz saray yetkilisi ile Missouri valisi Jay Nixon'un da katılması bekleniyor.

Reuters haber ajansı Fereguson'un Pazar gecesini görece daha sakin geçirdiğini belirtti ve sokaklarda daha az sayıda polisin bulunduğu bilgisini geçti.

Michael Brown'u öldürdüğü belirtilen polis memuru Darren Wilson maaşlı olarak açığa alınmış durumda. Ölen genç Brown'un ailesi ise polis memurunun bir an önce yargılanmasını istiyor.

İlgili haberler