Oyun sistemlerine siber saldırı

Telif hakkı Reuters

Başta Sony'nin Playstation sunucuları olmak üzere bazı oyun sistemlerine siber saldırılar düzenlendi.

Saldırılardan etkilenen oyun hizmetleri arasında Microsoft'un XBox Live, Blizzard'ın Battle.net ve Grinding Gear Games de var.

PlayStation oyun konsolu üreticisi Sony'nin sunucularına düzenlenen siber saldırılar sonucu PlayStation'ın internet üzerinden verdiği hizmetler tamamen çökertildi.

USA Today gazetesinin aktardığına göre, grup Twitter hesaplarından, Sony Online Entertainment'ın Başkanı John Smedley'in içinde bulunduğu American Airlines havayoluna ait bir uçakta 'patlayıcı bulunduğuna' dair bir mesaj da paylaştı. Bunun üzerine uçağın rotasının değiştirildiği bildirildi.

Smedley ise ayrı bir açıklama yaparak "Evet uçağım rotasını değiştirmek zorunda kaldı. Daha fazla bilgi paylaşamıyorum. Sorumlular adalet önünde cevap vermek zorunda kalacak" dedi.

FBI devrede

John Smedley'nin de içinde olduğu American Airlines'a ait yolcu uçağı Dallas'tan San Diego'ya uçarken Phoenix kentine yönlendirildi.

Sony'e düzenlenen siber saldırıda bilgisayar korsanlarının yapay kullanıcı trafiği yaratarak sistemi aşırı yüklediği ve işleyemez hale getirdiği belirtildi.

Sony ise sistemleri tekrar çalışır hale getirmek için çalıştıklarını ve en kısa sürede normale dönüleceğini söyledi.

Siber saldırı ve bomba tehdidi konusunda FBI'ın da devreye girdiği ve inceleme başlattığı belirtiliyor.

Sony ve diğer oyun sistemlerine siber saldırıların üstlenildiği Twitter hesabında "IŞİD'e bombardımanr durana dek kafirler video oyunu oynayamayacak" denildi.

Bu arada Anonymous bilgisayar korsanı grubu da sorumluluğu üstlenip, saldırıyı Sony sisteminin açıklarını sergilemek için düzenlediklerini açıkladı.

Açıklamada saldırının sorumluluğunu üstlenen diğer gruplar eleştirilirken, iddiayı destekleyen ekran resimleri paylaşıldı.

İlgili haberler