'Rus tankları Ukrayna'ya girdi'

Telif hakkı AP

Ukrayna ordusu Rusya'ya ait tankların ve zırhlı araçların ülkeye girdiğini ve çatışmalara katıldığını iddia ediyor.

Ukrayna ordusu sözcüsü Albay Andriy Lisenko düzenlediği basın toplantısında "Dün gece Rusya topraklarından açılan topçu ateşiyle vurulan Novoazovsk şehri yakınlarından Rus askeri güçleri Ukrayna topraklarına girdi. Sınırdan geçiş yapan araçlar arasında 10 tank, iki zırhlı araç ve iki de kamyon vardı" dedi.

Lisenko askeri araçların Rusya'ya ait olduğunu iddia etse de, tüm araçlarda tek taraflı bağımsızlık ilan eden Donetsk isyancılarının bayrağının bulunduğunu ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise herhangi bir zırhlı birlik konusunda bilgisinin olmadığını söyledi.

Kiev yönetimi ülkenin doğusundaki krizin patlak vermesinden bu yana Rusya'yı ayrılıkçı militanlara silah desteği sağlamakla ve ülkedeki krize müdahil olmakla suçluyor.

Rusya ise bu iddiaları reddediyor.

Moskova yönetiminin Ukrayna politikalarını gerekçe gösteren Batılı ülkeler Rusya'ya yönelik bir dizi ekonomik yaptırımı devreye sokmuş durumda.

Hedef Mariupol mü?

Telif hakkı AP

Rusya yanlısı ayrılıkçıların amacının Ukrayna'nın stratejik liman kentlerinden birisi olan Mariupol olabileceği belirtiliyor. Mariupol şehri Ukrayna'nın batısı ile Rusya tarafından ilhak edilen Kırım arasında yer alıyor.

Şu ana kadar çatışmaların Donetsk bölgesinde yoğunlaştığı ve ayrılıkçıların Mariupol'e yürümesi halinde Ukrayna ordusunun da güneye hareket etmek zorunda kalacağı ifade ediliyor.

Ordu sözcüsü Albay Lisenko, bu iddialar için "Mariupol'de yeteri kadar güvenlik gücü var. Glebilecek her türlü saldırıyı geri püskürteceklerdir" dedi.

Yeni 'yardım konvoyu'

Telif hakkı Reuters

Rusya'nın tartışmalı yardım konvoyu açıklamaları ise devam ediyor.

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov ülkesinin "birkaç gün içinde" Ukrayna'nın doğusuna yeni bir "yardım konvoyu" göndereceğini açıkladı.

Lavrov Pazar günü konvoy hakkında bir bilgilendirme notunu Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'na gönderdiklerini söyledi.

Geçen hafta yollanan 250'den fazla kamyonluk konvoyun geçisine Ukrayna izin vermemiş, Rusya yanlısı ayrılıkçılarla çatışma halinde olan olan ülkede tansiyon yükselmişti.

Lavrov bugün düzenlenen bir basın toplantısında "İnsani durum iyiye gitmiyor kötüye gidiyor. Önümüzdeki günlerde aynı rota üzerinden ikinci bir konvoy göndermek için anlaşmaya varmak istiyoruz" dedi.

Kiev yönetimi ve Batılı ülkeler Rusya'nın 'insani yardım' adı altında Rusya yanlısı ayrılıkçı militanlara askeri destek sağlamasından endişe ediyor.

İlk konvoyun geçisi esnasında Rusya bu iddiaları kabul reddetmiş ve konvoyun tek amacının Donetsk ve Luhansk bölgelerindeki çatışmalardan etkilenen sivillere yardım götürmek olduğunu söylemişti.

Batılı ülkeler Rusya'yı ayrılıkçı isyana destek vermekle suçluyor.

Basın toplantısında Lavrov'a Ukrayna'ya olası bir Rusya baskını ihtimali sorulduğunda "yeteri kadar dezenformasyon var" diye yanıt verdi.

Rusya ve Ukrayna devlet başkanları yarın Belarus'ta toplanarak kriz hakkında görüşecek.

Son aylarda çatışmalar neticesinde 2 binden fazla insan hayatını kaybetti. 330 bin kadar kişi de yerinden edildi.

İlgili haberler