ABD: 'Libya'daki saldırının arkasında BAE ve Mısır var'

Telif hakkı

BBC'ye konuşan Amerikalı üst düzey bir yetkili ABD'nin, Libya'daki İslamcı militanlara yönelik hava saldırısına 'hazırlıksız yakalandığını' söyledi.

Trablus havaalanı çevresinin hedef alındığı saldırıların Birleşik Arap Emirlikleri tarafından (BAE) Mısır'daki hava üslerinden düzenlendiği belirtildi.

Mısır saldırıyla 'bağlantılı olduğu' iddiasını reddetti, BEA ise yorum yapmadı.

Libya'da son bir aydır süren çatışmaların ardından İslamcı militanlar başkent Trablus'taki uluslararası havaalanını ele geçirmişti.

BBC'ye konuşan yetkili, hava saldırılarıyla ilgili ABD'ye danışılmadığını belirtti ve saldırıda 'ABD silahlarının kullanılmış olmasından endişe ettiklerini' söyledi. Bu silahların kullanılması, ABD'nin satış anlaşmasının da ihlali sayılıyor.

Geçen hafta, tanımlanamayan savaş uçakları Trablus havaalanı için Libya güçleriyle çatışan İslamcı militanlara karşı iki hava saldırısı düzenlemişti.

New York Times gazetesi Pazartesi günkü haberinde, saldırıda BAE'nin askeri uçak, havada yakıt ikmali ve personel temin ettiğini, Mısır'ın da hava üslerine erişim sağladığını yazdı.

ABD, Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere de Pazartesi günü yaptıkları ortak açıklamada, Libya'ya 'dışarıdan müdahaleyi' kınadıklarını belirtip bu müdahalenin 'Libya'daki mevcut ayrılıkları derinleştirdiğini ve Libya'nın demokratik geçiş sürecini baltaladığını' ifade etti.

Telif hakkı AFP

BBC Washington muhabiri Barbara Plett Usher, hava saldırılarının, Arap otokratlar ve İslamcı hareketlerin iktidar mücadelesi verdiği bölgede yeni bir cephe açtığını söylüyor.

Katar'ın Libya ve diğer bölgelerdeki İslamcı birliklere silah ve para yardımı yaptığını belirten Plett Usher, Mısır ve BAE'nin de Suudi Arabistan'la beraber İslamcıların ilerleyişini kolaylaştırmaya çalıştığını ifade etti.

'Libya'da iki rakip meclis var'

Libya'da polis ve ordu, milis gruplara kıyasla daha zayıf konumda.

Diğer yandan, Libya'da İslamcıların ağırlıkta olduğu meclis tekrar bir araya gelip ülkenin geçici hükümetinin feshi için oylamaya gitti.

Bölgedeki gözlemciler bu oylamayla beraber, Libya'nın her biri farklı silahlı gruplar tarafından desteklenen iki rakip parlamentoya sahip olduğu söylüyor.

Haziran ayındaki seçimlerde, İslamcıların ağırlıkta olduğu Ulusal Kongre'nin yerine liberaller ve federalistlerin oluşturduğu Libya Temsilciler Meclisi gelmişti.

Trablus'ta Pazartesi günü yeniden bir araya gelen Ulusal Kongre, Tobruk'taki halefi meclisin meşruiyetini tanımayı reddetti.

Temsilciler Meclisi, Trablus havaalanının kontrolünü elinde bulunduran grup için "terörist kuruluş" ifadesini kullandı.

Trablus havaalanı kontrol eden Misrata öncülüğündeki tugaylar ise Ulusal Kongre'ye faaliyetlerine devam etmeleri çağrısında bulundu.

Libya hükümeti milis gruplara, dağılıp orduya katılmaları çağrısı yapıyor fakat milis gruplar silahlarını bırakmayı reddediyor.

İlgili haberler