İngiltere'nin 'terörle mücadele planı başarısız'

İngiltere'de yaşayan Müslümanlara ait vakıf, dernek, cami ve okulların çatı örgütlenmesi olan İngiltere Müslüman Konseyi'nin (MCB) üst düzey bir yöneticisi, İngiltere'nin terörle mücadele stratejisinin başarısızlığa uğradığını açıkladı.

BBC Radyo 5'e konuşan MCB Genel Sekreter Yardımcısı Harun Khan, İngiltere'nin terörle mücadele adına hayata geçirdiği son planının 'negatif etki' yarattığını söyledi.

Hükümetin terörizmle mücadele stratejisinin parçası olarak hayata geçirilen bu yeni plan, 'insanların terörist olmalarını veya terörü desteklemelerini durdurmayı' amaçlıyor.

Plan kapsamında, 'terörizmi savunan kişilerin İngiltere'ye gelmesini durdurmak, aşırılığa karşı çıkan topluluk kampanyalarını desteklemek ve terörist faaliyetlere sürüklenme riski bulunan kişilere rehberlik etmek' gibi faaliyetler bulunuyordu.

Strateji terörizmin, aşırı sağcı versiyonu da dahil 'tüm türlerini' kapsıyor.

'Müslüman gençlerin kendilerini ifade edecek alanlara ihtiyaçları var'

Khan, planın Müslüman topluluklarına ulaştığında gerçekten başarısız olduğunu ve birçok Müslüman'ın bu proje kapsamında yapılacak şeylere dahil olmakla ilgilenmediğini söyledi.

Örgütün yöneticisi, "Birçok genç bunu, kendilerini ve ilişkili oldukları kurumların hedef alınması olarak algılıyor" dedi.

Khan, birçok kişinin camilere gittiğinde veya Müslüman gruplara dahil olduğunda yetkililer tarafından potansiyel terörist olarak görüldüğünü hissettiğini söylüyor.

İngiltere'de yaşayan birçok genç Müslümanın kendilerini ifade edemediğini belirten Khan, insanların aşırı uçta olmakla damgalanmadan özgürce konuşabilecekleri güvenli alanlara ihtiyacı olduğunu belirtti.

Khan ayrıca hükümeti, sadece görüşleri kendi görüşleriyle eşleşen insanlarla ilişki kurmakla eleştirdi.

İlgili haberler