Irak: Kürtlere ilk silah yardımı İran'dan

Telif hakkı AFP

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Mesut Barzani, İran'ın kendilerine IŞİD'e karşı savaşta silah veren ilk ülke olduğunu söylerken, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, örgüte karşı uluslararası birlik çağrısı yaptı.

Zarif, ülkesinin örgüte karşı uluslararası görüşmelere hazır olduğunu söyledi.

Bölgesel yönetimin başkenti Erbil'de İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'le ortak basın toplantısında konuşan Barzani, "Silah istemiştik, İran bize silah temin eden ilk ülke oldu" dedi.

Birkaç hafta önce konuşan Barzani kendisine İslam Devleti adı veren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün elindeki silahların Peşmerge'den daha gelişmiş olduğunu söyleyerek kendilerine silah yardımı yapılmasını istemişti.

İran: IŞİD'e karşı birleşelim

Reuters haber ajansının aktardığına göre Bakan Zarif, İran'ın Irak'ta 'askeri varlıkları olmadığını' ama Bağdat'ı ve Kürtleri "başka türlü araçlarla" desteklediğini söyledi. Zarif, Irak'ın toprak bütünlüğünün İran için önemli olduğunu, Irak'taki güvenlik durumunu kendi güvenlikleri gibi gördüğünü söyledi.

Zarif IŞİD'in sadece Suriye ve Irak halkı için değil, tüm dünya için tehdit teşkil ettiğini söyledi ve "acil bir ortak yanıta" ihtiyaç olduğunu söyledi. Zarif İran'ın İŞİD'e karşı ne yapılması gerektiği konusunda diğer ülkelerle görüşmeye hazır olduğunu söyledi. Bakan, İran'ın konu hakkında ABD ile doğrudan görüşme gerçekleştirmediğini ancak acil uluslararası görüşmelere hazır olduğunu söyledi.

Daha önce basında yer alan haberlerde İran'ın nükleer programı konusunda ayrıcalıklar karşılığında ABD ile Irak ve IŞİD için işbirliği yaptığı yer almıştı. Ancak Zarif, nükleer program ve IŞİD'e karşı mücadelenin ayrı iki konu olduğunu belirtti.

Barzani: Musul barajı kontrolümüzde

Bu arada Barzani Musul barajının tekrar IŞİD'in eline geçtiğine dair çıkan haberleri yalanlayarak, barajın Peşmerge kontrolünde olduğunu söyledi.

Stratejik önemdeki baraj için çatışmalar yaşanmış, baraj IŞİD'in eline geçmiş daha sonra geri alınmıştı.

İlgili haberler