Ukrayna krizi: Liderlerin görüşmesinde çözüm yok

Telif hakkı n

Ukrayna'daki çatışmaların başlamasından beri Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ilk kez Belarus'un başkenti Minsk’te bir araya geldi

İkiliye Belarus ve Kazakistan cumhurbaşkanları ile 3 üst düzey AB yetkilisi eşlik etti.

Toplantı çıkışında açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Putin Ukrayna'daki krizin askeri çözümle ya da ülkenin doğusundaki Rusça konuşan bölgelerle diyalog olmadan çözülemeyeceğini söyledi.

Putin, Ukrayna'nın Avrupa Birliği ile imzaladığı anlaşmanın Rus ekonomisine milyarlarca dolar zararı olacağını belirterek, kendi ekonomik çıkarlarını korumak zorunda olduklarını vurguladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko ise barışın ve Avrupa'nın kaderinin bugün Minsk'te belirlendiğini dile getirdi.

Taraflar arasında görüş ayrılığı

Poroşenko, bugünkü görüşmelerin amacının krize politik bir çözüm bulmak olduğunu belirterek, Rusça konuşan Ukraynalıların da haklarını göz önüne alacağının sözünü verdi.

BBC'nin Minsk'ten bildiren muhabiri Oleg Boldirev, Rusya ve Ukrayna'nın yaklaşımları arasında büyük fark olduğuna dikkat çekiyor ve "Fakat Ukrayna'nın oradaki ayrılıkçılara karşı üstünlüğü var, Kiev onların tekrar gruplaşmalarını istemiyor" diyor.

Belarus Cumhurbaşkanı Alexandr Lukoşenko bugünkü görüşmede iki taraf arasındaki ayrılıkların giderilmediğini belirterek, tüm tarafların yönelik adımlar atılması gerektiğini söyledi.

Görüşmeler, Ukrayna'da yakalanan 10 Rus paraşütçü askerin görüntülerinin yayınlanması sonrasına denk geldi.

Telif hakkı UKRAYNA SAVUNMA BAKANLIGI

Rusya, Ukrayna'nın doğusunda yakalanan askerlerin 'yanlışlıkla Ukrayna sınırını geçtiklerini' söyledi.

Ukrayna, Rusya'yı suçluyor

Ukrayna ise askerlerin 'özel bir görevde' olduklarını söylüyor.

Rus haber ajansı RIA Novosti'ye konuşan Rusya Savunma Bakanlığı'ndan bir kaynak, "Askerler, gerçekten Rusya-Ukrayna sınırındaki devriye ekiplere katıldı, işaretlenmemiş bölgeden yanlışlıkla geçtiler. Bizim anladığımız kadarıyla, gözaltına alındıklarında Ukrayna silahlı güçlerine zorluk çıkarmamışlar" dedi.

Bakanlık yetkilisi, farklı zamanlarda 500 Ukraynalı askerin de sınırı geçtiğini belirtip "Biz bunu açıklamadık. Ukrayna'daki güvenli bölgelere geri dönmek isteyenleri geri gönderdik" diye ekledi.

Ukrayna televizyonunun yayınladığı görüntülerdeki Rus askerleri, Rus ordusunun Svirsk 98. hava indirme tümenine bağlı 331'inci alaydan olduklarını söylüyor.

Görüntülerdeki askerlerden Çavuş Andrey Generalov, "Adamlarımızı göndermeye bir son verin. Neden? Bu bizim savaşımız değil. Eğer biz burada olmasaydın, bunların hiçbiri yaşanmayacaktı" diyor.

Rusya'nın Kostroma kentinden olduğunu söyleyen İvan Milçakov adlı diğer asker de "Sınırı nereden geçtiğimiz igörmedim. Bize sadece üç boyunca 70 km yürüyeceğimiz söylediler. Burada herşey farklı, bize televizyonda gösterdikleri gibi değil. Ölmeye giden askerler gibi geldik" diyor.

Ukrayna'nın doğusundaki bölgeki Rus yanlısı ayrılıkçılar Rusya'nın Mart ayında Kırım'ı ilhak etmesinden sonra bağımsızlıklarını ilan etti.

Avrupa Birliği ve ABD, ayrılıkçılara engel olmadığı gerekçesiyle Rusya'ya yaptırım uygulama kararı almıştı.

Donetsk ve Luhansk bölgelerinde Ukrayna ordusu ve Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında aylardır devam eden çatışmalarda ölenlerin sayısı 2 bini geçti.

Telif hakkı n

Erken seçim

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, dün akşam saatlerinde parlamentoyu lağvedip 26 Ekim'de seçimlere gidilmesi kararını almıştı.

Poroşenko, televizyondan yayınlanan konuşmasında şimdiki birçok milletvekilinin devrik cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in destekçisi olduğunu ve halkın yeni bir parlamento istediğini söyledi.

İlgili haberler