İngiltere: Çocuk istismarı skandalı sümen altı mı edildi?

Dün İngiltere'de yayımlanan bir rapor tüm ülkede şok etkisi yarattı.

Profesör Alexis Jay'in Rotherham Belediye Konseyi için hazırladığı bağımsız rapor son 16 yıl içerisinde 1400'den fazla çocuğun pedofil çeteleri tarafından tacize, istismara ve tehditlere maruz kaldığını ortaya çıkardı.

Raporda emniyet birimlerinin kentte yaşananların farkında olmasına karşın Asya ülkelerinden gelen göçmenlerin kurduğu bu çetelere karşı 'ırkçı damgası yeriz' korkusuyla harekete geçmediği de iddia ediliyor.

Times gazetesi çetelerin büyük kısmının Pakistan kökenli kişilerden oluştuğunu belirtiyor. Emniyet çalışanlarının da "etnik kökenleri vurgularsak ırkçılıkla suçlanırız" endişesiyle yaşananların üzerine gitmediği ifade ediliyor.

Çetelerin ağındaki çocuklar

Telif hakkı PA

Raporda yer alan iddialar arasında çetelerin 1997'den bu yana yaşları 11'e kadar inen çocukları içki ve uyuşturucuyla kandırıp içinden çıkılmaz bir tuzağa düşürdükleri yer alıyor.

Çocukların seks kölesi olarak kullanıldığı, dövüldüğü; yaşadıklarını polise anlatmak isteyen çocukların ise gözleri önünde arkadaşlarına tecavüz edildiği de rapordaki iddialar arasında.

Raporun yazarı Alexis Jay, "Polise gitmek isteyen çocukların üzerine benzin döküp diri diri yakmakla tehdit etmişler. Kafalarına silah dayanmış. Polise gitmemeleri için her türlü tehdide maruz kalmışlar" diyor.

Guardian gazetesinde yer alan bir köşe yazısında "Rotherham İngiltere'nin çocuk istismarı başkentine dönüşmüş" ifadesi yer aldı.

Çocukların sistematik biçimde istismar edildiğine dair birçok ipucunun da olduğu Guardian'daki yazıda belirtiliyor ve şöyle deniyor:

"Görünen o ki birçok kişi durumun farkındaymış. Çocuk istismarı ve uyuşturucu çeteleri arasında ciddi somut bağlar var. Okullar çocukların kimin gönderdiği belli olmayan taksiler tarafından alındığını ihbar etmiş."

Skandalın bu kadar büyük bir boyuta ulaşmasında ise çeteler kadar emniyet güçlerinin de sorumlu olduğu görüşleri hakim.

Yetkililer sırtını döndü

BBC'ye konuşan İngiltere Sosyal Hizmetler Çalışanları Birliği Başkanı David Niven, siyasi anlamda tepki çekmemek adına birçok yetkilinin Rotherham'da yaşananları ya duymazdan geldiğini ya da sümen altı ettiğini söyledi.

Niven'e göre Rotherham'da yaşananları mümkün kılan ve çetelerin önünü açan her kim ise acilen görevden alınmalı.

İngiliz hükümeti de Niven ile aynı fikirde.

David Cameron'un Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, yetkililerin yaşananları önlemek için hiçbir girişimde bulunmaması "mide bulandırıcı" olarak tanımlandı.

Raporun yayımlanmasının ardından Rotherham Belediye Konseyi Başkanı Roger Stone istifa ettiğini açıkladı. Ancak tepkiler Güney Yorkshire bölgesi Emniyet Müdürü Shaun Wright üzerinde yoğunlaşıyor ve istifası isteniyor.

Rotherham'da çocuk istismarı

İlgili haberler