Ukrayna: Merkel, Putin'den izahat istedi

Telif hakkı n

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rus birliklerinin Ukrayna'nın güneydoğusunda sınır ötesi operasyona giriştiği yolundaki haberlerle ilgili olarak Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'den izahat istedi.

Sözcüsü, Merkel'in Putin'i arayarak, 'Rusya'nın gerilimi düşürme ve sınırlarına sahip çıkma sorumluluğunu hatırlattığını' söyledi.

Merkel'le Putin'le en son Haziran ayında konuşmuştu.

Kremlin iki lider arasındaki telefon konuşmasını doğruladı ancak ayrıntı vermedi.

Ukrayna, Rus askerlerinin sınırı geçtiğini ve orduyla savaşan Rus ayrılıkçılara destek verdiğini duyurdu.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı, ayrılıkçıların Rusya'nın komutası altında karşı saldırıya geçmiş olabileceğini söylüyor.

Üst düzey bir NATO yetkilisi, Rusya'nın ayrılıkçılara desteğinin daha belirgin hale gelmeye başladığını öne sürdü.

Rusya, ayrılıkçıları silahlandırdığı ya da gizli destek sağladığı iddialarını reddediyor.

Telif hakkı n

BBC Washington muhabiri Barbara Plett Usher'a göre ABD, Rusya'nın Ukrayna güçlerini kuşatma altındaki Donestk ve Luhansk'tan uzaklaştırmak için yeni bir cephe açmaya çalıştığından şüpheleniyor. Bu iki kentte Ukrayna birlikleri son dönemde ayrılıkçılara kayıplar verdirmeye başlamıştı.

Ancak Donetsk'teki ayrılıkçıların liderlerinden Denis Puşilin, başlattıkları taarruzda Rusya'nın katkısı olmadığını söyledi.

Puşilin, "Rusya savaşa girmiş olsaydı, karşı saldırıda çoktan Kiev'de olurduk. Şimdilik dış yardım almıyoruz" dedi. Ayrılıkçı lider bununla birlikte Sırbistan'a kadar uzanan geniş bir bölgeden gönüllülerin kendi saflarında çarpıştığını kaydetti.

Çarşamba günü Ukrayna'nın liman şehri Novoazovsk'un belediye başkanı ayrılıkçıların tank ve zırhlı araçlarla kente girdiğini söylemişti.

İlgili haberler