'Suriyeli isyancılar BM askerlerine saldırdı'

Telif hakkı AFP

Filipinler hükümeti, Suriyeli isyancıların Golan Tepeleri'nde görev yapan 75 Birleşmiş Milletler (BM) barış gücü askerine saldırdığını duyurdu.

Bazı gazetecilere cep telefonu aracılığıyla mesajlar gönderen Filipinler Savunma Bakanı Voltaire Gazmin, bu sabah 40 askerin bulunduğu bir BM üssüne saldırı düzenlendiğini, 35 askerin de bir diğer üsten çekildiklerini söyledi.

Filipinler Genelkurmay Başkanı Ramon Zagala ise gazetecilere yaptığı açıklamada, karşıklı ateşin sürdüğünü ancak askerlerin güvende olduğunu belirtti.

İsyancıların, askerlerden silahlarını teslim etmelerini istediği öğrenildi.

Şam rejimi karşıtları önceki gün de İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri'nde bir kampta görev yapan Fijili 44 BM barış gücü askerini, silahlarını teslim etmeyi reddetmeleri sonrası alıkoymuştu.

Uzun süren çatışmaların ardından Çarşamba günü Golan Tepeleri'ndeki bir geçiş noktasını ele geçiren rejim karşıtları, Filipinli barış gücü askerlerinin görev yaptığı iki üssü de kuşatmışlardı.

Bölgede savaşanlar arasında El Kaide'nin Suriye'deki kolu olan Nusra Cephesi'nin üyeleri de var.

Fijili askerleri alıkoyanlar arasında da Nusra Cephesi üyelerinin olduğu sanılıyor.

BM'den kınama

BM ise askerlerine yönelik tavrı nedeniyle Suriyeli rejim karşıtlarını kınamıştı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon alıkonulan askerlerin derhal serbest bırakılmalarını istemişti.

İsrail, Suriye'ye ait Golan Tepeleri'ni 1967'deki Arap-İsrail (Altı Gün) Savaşı'nda işgal etmişti.

Bölgedeki barış gücü UNDOF ise BM Güvenlik Konseyi'nin 1974'te aldığı 350 sayılı karar uyarınca oluşturulmuştu.

Telif hakkı afp

Halen UNDOF'ta altı ülkeden (Fiji, Hindistan, İrlanda, Nepal, Hollanda ve Filipinler) 1223 asker görev yapıyor.

Filipinler hükümeti geçen hafta Golan Tepeleri'nde görev yapan Filipinli 331 BM barış gücü askerinin Ekim ayı sonunda ülkelerine döneceğini açıklamış, bu karara gerekçe olarak güvenlik koşullarının kötüleşmesini göstermişti.

İlgili haberler