Ferguson polisi artık vücut kamerasıyla dolaşacak

Telif hakkı Getty

ABD'nin Missouri eyaletindeki Ferguson'da bir beyaz polisin silahsız bir siyah genci vurarak öldürmesinden üç hafta sonra güvenlik güçleri vücutlarına bağlı kameralar taşımaya başladı.

18 yaşındaki Michael Brown'un ölümü yerel halk ile polis arasında haftalar süren ve sık sık şiddet olaylarına dönüşen protestolara neden olmuştu.

Brown'un öldürülmesinden önce tam olarak neler meydana geldiği konusundaki farklı yorumlar nedeniyle polisin hareketlerinin kayıt altına alınması için vücut kameraları kullanılması çağrılarında bulunuldu.

Ferguson Emniyet Müdürü, vücut kameralarının polis tarafından olumlu karşılandığını bildirdi.

Telif hakkı

Cumartesi günü 50 kamerasının polise dağıtılmasından sonra Emniyet Müdürü Tom Jackson, "Polisler kameraları kullanmaya alışmaya çalışıyor" dedi.

Kameraları polise hibe eden Safety Vision güvenlik şirketi, bununla, gelecekteki soruşturmalara şeffaflık getirmeyi amaçladıklarını bildirdi.

Michael Brown 9 Ağustos'ta, bir arkadaşıyla birlikte yürümekteyken Darren Wilson adlı polis tarafından sokak ortasında durdurulmuş; görgü tanıklarının belirttiğine göre, teslim olduğunu göstermek için kollarını havaya kaldırmışken polisin kurşunlarına hedef olmuştu.

Polis ise bu ifadeleri reddediyor ve Brown ile Wilson arasında boğuşma olduğunu, ardından polisin ateş açtığını savunuyor.

Yörede yaşayan birçok kişi, idari izne çıkarılan polisin gerektiği gibi cezalandırılmadığını düşünüyor.

Sr. Louis'te başlayan mahkemede, büyük jüri olayla ilgili kanıtları incelemeye başladı. Ayrıca ABD Adalet Bakanlığı da öldürme olayını soruşturuyor.

İlgili haberler