Hayvanseverler kazandı, Labradorlar serbest

Labrador Telif hakkı pa

Maastrict Üniversitesi'nin kalp piliyle ilgili ağır bir deneyde, 39 Labrador cinsi köpeği kobay olarak kullanma kararı aldığı basına yansıdı.

Üniversite tarafından da doğrulanan bu proje kapsamında, kalp pili takılan köpeklerde, kalple ilişkili sorunlar harekete geçirilecekti.

Üniversitenin girişimi, Hollandalı hayvanseverlerin geniş tepkisine neden oldu. Üniversiteye, deney karşıtı çok sayıda telefon mesajı ve mail gönderildi. Hayvanseverler, Labrador cinsi köpeklerin bu deneyde kullanılmaması için 100 bin imza topladı.

Hayvanlar Üstünde Deney Karşıtı Koalisyon (ADC) adlı örgüt de, üniversite önünde kınama gösterileri düzenledi.

Maastricht Üniversitesi, protestoların başlamasının ardından kalp pili ile ilgili deneyi yapacak personelin tehdit edildiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

ADC Sözcüsü Robert Molenaar, üniversite çalışanlarının tehdit edilmesinin kendileriyle ilgisi bulunmadığını açıkladı. Molenaar, protestolarını, görüşmeler yoluyla, barışçı biçimde sürdüreceklerini vurguladı.

Protestoların yoğunlaşması üzerine, Maastricht Üniversitesi, köpeklerin kobay olarak kullanılacağı kalp pili deneyini askıya aldığını duyurdu. Üniversiteye göre, bu aşamada araştırmanın yeniden başlaması düşünülmüyor.

Açıklamaya göre Labradorlar da artık bilimsel araştırmalarda kullanılmayacak. Üniversite, Deney Hayvanları Merkezi'nde (CPV) hiçbir köpeğin kalmadığını bildirdi.

Açıklamada, laboratuvarda bulunan 8 Labradorun, hayvanlara barınak bulan bir kuruluşa teslim edildiği belirtildi.

Hayvanseverler, üniversitenin aldığı bu karardan memnun. Ancak yeterli bulmuyorlar.

Hayvanlar Üstünde Deney Karşıtı Koalisyon, Maastricht Üniversitesi'nin, hayvanların kullanıldığı deneylere tamamen son vermesini istiyor.

İlgili haberler