Fransa Rusya'ya savaş gemisi satışını askıya aldı

Telif hakkı AFP

Fransa 'koşullar uygun değil' diyerek Rusya'ya satışı planlanan iki savaş gemisinin teslimatını durdurdu.

Cumhurbaşkanı François Hollande'ın ofisinden yapılan yazılı açıklamada "Her ne kadar Ukrayna'da ateşkes ümitleri olsa da şu anki şartlar savaş gemilerinin teslimatı için uygun gözükmüyor" dendi.

"Rusya'nın son dönemde attığı adımlar Avrupa'da barış ve güvenlik prensiplerine ters düşüyor" denen açıklamada, Ukrayna'daki durumun hâlâ ciddiyetini koruduğu da belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı ise Fransa'nın kararı için "Dünyanın sonu değil" yorumunu yaptı.

Açıklama şöyle devam etti: "Her ne kadar Fransa'nın kararı zaten gergin olan ilişkilerin daha da gerilmesine yol açsa da, bu karar Rus ordusunun modernizasyon hedeflerini etkilemeyecektir."

Fransa 2011 yılında Rusya ile Mistral tipi iki savaş gemisinin satışı için 1,2 milyar euro değerinde bir sözleşme imzalamıştı.

Gemilerin ilkinin Kasım - Aralık 2015 tarihinde teslim edilmesi planlanıyordu.

Cumhurbaşkanı Hollande birkaç hafta önce Le Monde gazetesine verdiği bir röportajda "Eğer durum daha kötüye giderse bu anlaşma konusunda tekrar düşünmemiz gerekir" demişti.

ABD Başkanı Barack Obama da Avrupalı ülkelerin Rusya ile daha önce imzalanmış olan savunma sanayii anlaşmalarının bir 'sorun' olduğunu ifade etmiş ve şimdilik bu anlaşmaların dondurulmasının gerekebileceğini söylemişti.

Ancak Fransa hükümeti 'anlaşmayı askıya alın' çağrılarına bugüne kadar olumsuz yanıt vermişti.

Yaklaşık 400 Rus deniz piyadesi yaz başından bu yana yeni savaş gemilerinin kullanımını öğrenmek için Fransa'da eğitim görüyordu.

Yaptırımlar yetersiz mi?

Avrupa ülkeleri Rusya'yı Ukrayna'nın doğusundaki karışıklığa müdahale etmekle suçluyor ve Moskova yönetimine karşı bir dizi ekonomik yaptırım uyguluyor.

ABD ile koordinasyon içerisinde yaptırım uygulayan Avrupa ülkeleri Rusya'nın enerji, finans ve savunma sanayii sektörlerini hedef alıyor.

Rusya ise Avrupa Birliği ve ABD'nin iddialarını reddediyor.

Şu ana kadar alınan yaptırım kararlarının Rusya'yı gerçek anlamda etkileyemediği ve dar kapsamlı olduğu yorumları yapılıyor.

İlgili haberler