Obama: İslam Devleti bizi yıldıramaz

Telif hakkı z

ABD Başkanı Barack Obama, ikinci bir Amerikalı gazetecinin daha İslam Devleti militanları tarafından başı kesilmek suretiyle öldürülmesinin ülkesini "yıldırmayacağını" söyledi.

İslam Devleti örgütü, dün Amerikalı gazeteci Steven Sotloff'un öldürüldüğünü gösteren bir video yayımlamıştı. ABD bu görüntülerin orijinal olduğunu teyit etmişti.

Başkan Obama, dünya genelinde birçok kişinin eski adıyla Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) olan örgütün "barbarlığı" karşısında midesinin bulandığını belirtti.

"Kolumuz uzundur ve adalet mutlaka yerini bulacaktır" diyen Obama, "Gözümüzü korkutamazlar, bu korkunç eylem bizi birbirimize daha da bağlıyor" diye konuştu.

Estonya'ya yaptığı ziyaret sırasında konuşan Barack Obama, gazeteci James Foley'nin ardından Steven Sotloff'un da öldürülmesi karşısında ABD'nin terörist olarak nitelendirdiği kişilerle mücadelesindeki kararlılığının kuvvetlendiğini söyledi.

Obama, İslam Devleti örgütünü bölgesel bir tehdit olmaktan çıkarmanın ve yok etmenin zaman alacağını da ifade etti.

ABD'nin hava saldırılarıyla örgüte darbe indirildiğini söyleyen Obama, bir sonraki aşamanın ise bölgesel bir strateji oluşturmak olacağını belirtti ve bunun için uluslararası bir çabaya ihtiyaç duyulacağını söyledi.

Obama, "kanser" olarak nitelendirdiği İslam Devleti'ni tecrit etmek amacıyla Arap dünyası, Müslümanlar ve uluslararası toplumun bir araya geleceğinden şüphesi olmadığını da belirtti.

Görüntüler "orijinal"

ABD, İslam Devleti örgütünün yayımladığı, ABD'li bir gazetecinin başının kesilmesi görüntülerinin orijinal olduğunu açıkladı.

İngiltere de ilk analizlerin görüntülerin gerçek olduğuna işaret ettiğini bildirdi.

İngiltere Başbakanı David Cameron, Sotloff'un başının kesilmesini "iğrenç ve aşağılık bir eylem" olarak niteledi.

Hükümet, görüntülerde Sotloff'un başını keserken görülen ve İngiliz aksanı olduğu duyulan kişinin James Foley'yi öldüren kişiyle aynı olduğunun sanıldığını da açıkladı.

Dışişleri Bakanı Philip Hammond, İslam Devleti militanlarına karşı olası bir askeri müdahale konusunda herhangi bir karar alınmadığını belirtti.

IŞİD, Amerikalı gazeteci Steven Sotloff'u bir süredir rehin tutmaktaydı.

Rehin gazetecinin infazı

31 yaşındaki Sotloff Ağustos 2013'te Suriye'nin kuzeyindeki Halep yakınlarında kaçırılmıştı.

Sotloff geçen ay IŞİD'in Amerikalı gazeteci James Foley'nin başını kesme videosunda görülmüştü.

Foley'nin öldürülmesinden sonra Sotloff'un annesi IŞİD lideri Ebu Bekir El Bağdadi'den yardım istemişti.

ABD, son haftalarda, Irak'ta IŞİD militanlarına yönelik hava saldırıları düzenledi.

'ABD'nin saldırılarına misilleme'

Videoda Guantanamo'daki Amerikan gözetim kampında tutsaklara giydirilen üniformlara benzeyen turuncu bir tulum içindeki Sotloff'la birlikte maskeli bir kişi görülüyor.

Bu kişi, Amerika'nın hava saldırılarının intikamını almak üzere olduğunu söylüyor.

Maskeli kişi, "Geri döndüm Obama. Ciddi uyarılarımıza rağmen İslam Devleti'ne (IŞİD) yönelik küstah dış politikan yüzünden geri döndüm. Bu vesileyle İslam Devleti'ne karşı Amerika'yla şeytani bir ittifaka giren ülkeleri bizden uzak durmaları ve halkımızı yalnız bırakmaları konusunda uyarıyoruz" dedi.

Video, militanın başka bir Batılı rehineyi öldürme tehdidiyle sona eriyor.

Tecrübeli gazeteci

Time, Foreign Policy ve Christian Science Monitor dergilerine haber yapan Sotloff Mısır, Libya ve Suriye'deki gelişmeleri takip ediyordu.

Arkadaşları, uzun yıllar Yemen'de yaşayan Sotloff'un iyi derecede Arapça konuştuğunu söylüyor.

Ailesi, yetkililerin tavsiyesi üzerine Sotloff'un kaçırıldığını kamuoyuna açıklamamıştı.

İlgili haberler