Arınç: İkinci bir devlete müsaade etmeyeceğiz

Telif hakkı Reuters

TBMM'de Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki 62. hükümetin programının ele alındığı görüşmelerde, muhalefetin eleştirilerini Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç yanıtladı. Arınç, "ikinci bir devlete" izin vermeyeceklerini söyledi.

Arınç, "Bir devlet vardır; ikinci bir devlete, ikinci bir yargıya, ikinci bir bürokrasiye, ikinci bir otoriter sisteme bu ülkede müsaade etmeyeceğiz. Biz bir hukuk devletiysek, bu ülkenin bürokrasisi bellidir, otoritesi bellidir, yargısı bellidir. Bunun ikincisine, üçüncüsüne müsaade edersek, ortada ne AK Parti kalır, ne CHP kalır, ne MHP kalır, ne HDP kalır" dedi.

"Paralel yapılanmanın" Türkiye'nin gerçeği olduğunu söyleyen Arınç "İster adına cemaat diyelim, ister hizmet hareketi olsun her gittiğim yerde yurt dısındaki okulların ne kadar faydalı olduğunu söyledim. Bu siyasi tavırlarından dolayı biz onları eleştirmiş yok saymış değiliz" diye konuştu.

Arınç daha sonra ise sözlerini şöyle sürdürdü:

"30 senedir bu camianın içindeyim. 17 Aralık (operasyonu) gelene kadar ben ağızlarından yolsuzluk kelimesi duymadım. Bir emniyet mensubu ne zaman operasyon yapılacağını internetten duyuruyor ve PR çalışmaları yapılıyor ve CHP bununla şov yapıyor."

Yeni hükümete yöneltilen "emanetçi" eleştirilerine de değinen Arınç, "Bazı arkadaşlarımız yeni hükümetin çok kısa süreli işleyeceğiniz düşünebilirler. Ancak bu hükümet 2015 seçimlerini de kazanacak bir hükümettir. 2015'te kısmet olursa yeniden iktidar olursak 2019'a kadar çok şeyler değiştireceğiz" dedi.

Hükümete eleştiriler

Hükümet programı üzerine ise ilk sözü, Halkların Demokrasi Partisi (HDP) adına Grup Başkanvekili Pervin Buldan aldı. Buldan, programa destek vermeyeceklerini söyledi.

Buldan, "62. hükümet programı, 'Yeni Türkiye'nin kadınları katletmeye devam eden mevcut Türkiye olacağını bir kez daha göstermiştir" dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grubu adına konuşan Grup Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ise Adalet ve Kalkınma Partisi'ni (AKP) özellikle izlenen dış politika nedeniyle eleştirdi.

Programa destek vermeyeceklerini belirten Halaçoğlu, "AKP'nin 'değerli yalnızlık' politikası, zavallı yalnızlığa doğru pupa yelken gitmektedir" diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grubu adına konuşan Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş de, AKP milletvekillerine hitaben "Sizin Yeni Türkiye dediğiniz Tayyip Erdoğan'ın her dediğinin olması. Her şeyi onun tayin ettiği bir Türkiye'yi söylüyorsunuz" dedi.

TBMM'deki görüşmelerin bitiminden bir tam gün geçtikten sonra, 6 Eylül Cumartesi günü Genel Kurul'da güven oylaması yapılacak.

Güven oylaması açık oyla gerçekleştirilecek.

Oylamaya katılan milletvekillerinin salt çoğunun güven oyu vermesi halinde, Başbakan Davutoğlu'nun kurduğu 62. Hükümet Meclis'ten güvenoyu alarak resmen göreve başlayacak.

Beş başlık

Hükümet programında hedefler beş başlık altında toplanmıştı.

Telif hakkı Reuters

Bu hedefler; "ileri demokrasi", "insani kalkınma", "yaşanabilir mekânlar ve çevre", "güçlü ekonomi" ve "öncü ülke" olarak sıralanmıştı.

Programda öne çıkan noktalardan biri de, hükümetin "paralel yapı" olarak nitelendirilen Fethullah Gülen Cemaatiyle mücadelesinin "kararlılıkla" devam edeceğinin vurgulanmasıydı.

Çözüm süreci ve yeni anayasa ile ilgili yapılacaklar "ileri demokrasi" başlığı altında ele alınmış, mevcut anayasanın "yeni Türkiye'ye" uyum sağlayamadığının altı çizilmişti.

İlgili haberler