CHP 18. Olağanüstü Kurultayı başladı

Telif hakkı SINAN ONUS

CHP'nin 18. Olağanüstü Kurultayı başladı. "Birlik ve Kardeşlik" sloganıyla toplanan kurultay, Ankara Ticaret Odası Kongre Merkezi'nde yapılacak ve iki gün sürecek.

Gezi belgeselinin gösterimiyle başlayacak 18. olağanüstü kurultaya, Gezi olaylarında, Uludere'de (Roboski) ve Soma'da hayatını kaybeden madencilerin yakınları da davet edildi.

900'ü aşkın basın mensubunun takip edeceği kurultayda, herhangi bir basın kuruluşuna "ambargo" uygulanmadığı açıklandı.

CHP Sözcüsü Haluk Koç, başvuran tüm kurumlara, "yayın çizgileri ne olursa olsun, hiçbir ayrım gözetmeden giriş kartı verildiğini" söyledi.

'2015 vizyonu'

"Birlik ve Kardeşlik" ana sloganı dışında kurultayın temaları ise "CHP'de demokrasi", "Türkiye'de demokrasi ve ülkede özgürlük", "Ülkede hukuk devletinin egemen olması" şeklinde belirlendi.

Bu temaların, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında da "2015 vizyonu" olarak yansıtılması bekleniyor.

Kurultayın ilk günü olan 5 Eylül Cuma günü, genel başkanlık seçimi ve tüzük değişikliği yapılacak.

Kılıçdaroğlu'nun karşısında şimdilik tek rakip olarak adı geçen CHP Yalova Milletvekili ve eski Grup Başkanvekili Muharrem İnce, yeterli imzayı toplayabilirse 'iktidar, parti içi demokrasi' vaadiyle delegeden oy isteyecek.

CHP tüzüğüne göre, genel başkanlığa aday olabilmek için 1218 delegenin en az yüzde 10'unun Başkanlık Divanı'na imzalı önerisi gerekiyor.

Telif hakkı AFP

18. Olağanüstü Kurultay'da genel başkanlık seçim sonucunun açıklanmasının hemen ardından tüzük değişikliğiyle ilgili süreç başlayacak ve aynı gün tamamlanacak.

Çarşaf liste

Kurultayın ikinci gününde ise 60 üyeli Parti Meclisi (PM) seçimleri yapılacak ve bu seçimde büyük çekişmenin yaşanması bekleniyor.

Kurultay kararının alınması sonrasında, PM üyelerinin nasıl belirleneceği de tartışmaya neden olmuştu.

Seçime 'blok liste" ile gidilmesi eğilimine karşılık il başkanları ve delegelerin büyük çoğunluğu tercihlerinin "çarşaf listeden" yana olduğu açıklamışlardı.

Çok sayıda anahtar listenin de çıkması beklenen kurultayda delegeler, çarşaf listedeki isimlerden en az 47, en çok 52'sini işaretleyerek tercihlerini belirtecek.

Kadın ve gençlik kotasının da hesaplanması sonrası PM kesinleşecek.

CHP'li vekiller güven oylamasına katılacak mı?

CHP'nin kurultayının PM seçimlerinin yapıldığı ikinci gün aynı zamanda TBMM'de, Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan 62. Hükümet'in güven oylaması yapılacak.

Telif hakkı muharremince.net

CHP kurultayının ikinci gününe denk gelen ve TBMM'de TSİ 14:00'te yapılması planlanan güven oylaması, kurultay nedeniyle saat 12:00'ye çekildi.

BBC Türkçe'nin konuyla ilgili sorusunu yanıtlayan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, güven oylamasının saatinin öne çekilmesinin "kurultay programı açısından uygun" olduğunu ifade etti.

Hamzaçebi, "Güven oylamasına parti olarak katılacağız. Vereceğimiz oy ise hayır olacak" dedi.

Eski SP'li Bekaroğlu da CHP'de

CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde "başarısız" olunduğunu savunarak 12 Ağustos'ta TBMM'de bir basın toplantısı düzenlemiş, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun istifasını ve olağanüstü kurultayın toplanmasını talep etmişti.

Tarhan'a, İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, İstanbul Milletvekili Nur Serter ve Mersin Milletvekili İsa Gök de destek vermişti.

Bu isteğe ilk yanıt ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'dan gelmişti.

Tezcan, "586 imzayı toplayabilirlerse kurultay yapılabilir. Parti tabanı kurultay istemiyor" demişti. Ancak Kılıçdaroğlu, muhalefetin imza toplamasını beklemeden olağanüstü kurultaya gidileceğini duyurmuştu.

Parti içinde CHP'nin "sağa kaydığı" ve "sol muhalefetin ihtiyacına cevap vermediği" eleştirileri biliniyor.

Demokrat Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi gibi partilerde yöneticilik, belediye başkanlığı gibi görevlerde bulunmuş isimlerin özellikle son dönemde parti yönetimine gelmesi ya da seçimlerde aday gösterilmesi "sağa kayma" eleştirilerini güçlendiriyordu.

10 Ağustos'ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 'Çatı aday' olarak belirlenen eski İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığı ise eleştirilerin daha yüksek seslendirilmesine neden olmuştu.

Bu arada Milli Görüş hareketinden gelen Mehmet Bekaroğlu, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun davetiyle CHP'ye üye oldu.

Eski Halkın Sesi Partisi'nin (HAS Parti) kurucularından ve son olarak 2014 Mahalli İdareler Seçimleri'nde Saadet Partisi'nden Rize belediye başkan adayı olan Bekaroğlu'nun, kurultayda Kılıçdaroğlu'nun PM listesinde yer alması bekleniyor.

İlgili haberler