ABD IŞİD'e karşı 'saldırıya geçecek'

Telif hakkı Reuters

ABD Başkanı Barack Obama'nın bu Çarşamba günü yapacağı konuşmayla IŞİD örgütüyle mücadeledeki "oyun planını" açıklayacağı belirtildi.

Amerikan NBC Televizyonu'nda yayımlanan "Meet the Press" programına katılan Obama, ülkesinin IŞİD'i zayıflatacağını, elinde tuttuğu toprakları küçülteceğini ve "mağlup edeceğini" söyledi.

Obama geçen ay bir basın toplantısında IŞİD'le mücadele konusundaki soruya "Henüz bir stratejimiz yok" yanıtını verdiği için eleştirilmişti.

Bölgedeki faaliyetlerini arttıran ABD Haditha Barajı'ndaki Irak Ordusu güçlerini savunmak için Irak'ın batısındaki ilk hava saldırısını düzenledi.

Obama katıldığı televizyon programında "IŞİD'den yönelebilecek tehditle başa çıkabileceğimizden emin olmak için ülkeyi hazırlıyorum" dedi.

Adını daha sonra İslam Devleti olarak değiştiren örgüt, Irak ve Suriye'de geniş bölgeler ele geçirmiş ve halifelik ilan etmişti.

'Saldırıya geçeceğiz'

ABD Başkanı "Çarşamba günü bir konuşma yapacağım ve gelecekteki oyun planımızın ne olacağını tanımlayacağım. IŞİD'e karşı saldırıya geçeceğiz." dedi.

Ancak Obama duyuruda ABD'nin kara birlikleri göndermesi gibi bir durumun olmadığını da vurguladı.

Obama, "Irak savaşına benzer bir şey değil. Daha çok son beş, altı, yedi yıldır giriştiğimiz terörle mücadele kampanyalarına benzer olacak. Amerikan halkının bu tehdidin doğasını, nasıl ele alacağımızı anlamasını ve karşı koyabileceğimize güvenmesini istiyorum" dedi.

Obama stratejinin sadece ABD'yi içermediğini ve uluslararası bir koalisyon tarafından uygulanacağını kaydetti.

Obama, "Sadece IŞİD'in ivmesini durdurmayacağız. Sistematik olarak kabiliyetlerini azaltacağız. Denetimleri altındaki toprakları küçülteceğiz ve sonunda onları mağlup edeceğiz" diye konuştu.

Telif hakkı AFP

Bu arada ABD'li yetkililer Amerikan uçaklarının Irak'ın batısında yaşamsal önemdeki Haditha Barajı yakınlarında bulunan IŞİD hedeflerine bir dizi saldırı düzenlediğini açıkladı.

Bölgede ilk olarak yapılan hava saldırıları barajı denetimleri altında tutan Irak Ordusu ve Sünni Aşiret güçlerini korumayı amaçlıyor.

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, "Baraj IŞİD'in eline geçer ya da yok edilirse, hasar çok önemli boyutlarda olur" dedi.

IŞİD militanları ilerleyişleri sırasında bir dizi barajı hedef aldı ve Felluce'deki barajı ele geçirdi.

IŞİD güçleri daha sonra Musul Barajını da ele geçirdi, ancak ABD'nin hava saldırılarının da yardımıyla püskürtüldüler.

Örgüt ülkenin batısındaki Anbar Bölgesi'nde, Fırat Vadisi üzerinde kurulu Haditha Barajını ele geçirme girişimlerindeyse şu ana dek başarısız oldu.

Öte yandan Irak Ordusu'ndan yapılan açıklamada Anbar Valisi Ahmed el Duleymi'nin çatışmalarda yaralandığını duyuruldu.

Duleymi'nin IŞİD'den yeni geri alınan Barwana kasabasında havan mermisi isabet etmesi sonucu yaralandığı kaydedildi.