Facia protestosuna polis müdahalesi

Telif hakkı v

İstanbul Mecidiyeköy'deki rezidans inşaatında 10 işçinin ölümüyle sonuçlanan asansör faciasını protesto etmek isteyen gruplar polisin gazlı müdahalesiyle karşılaştı.

Asansör faciasının ardından bir çok sivil toplum kuruluşu Mecidiyeköy’de toplanma çağrısı yaptı.

Çağrılar üzerine önlemlerini arttıran polis inşaatın çevresinde beklemeye başladı.

Hürriyet'in haberine göre ilk olarak İnşaat İşçileri Sendikası basın açıklaması yaptı.

Sendika yöneticisi Remzi Yılmaz, "30-40 katlı bir bina inşaatında sadece baretle, eldiven giymek güvenlik önlemi olamaz. Şantiyelerde 12 bin denetmen açığı var. Bu denetçiler alınmadığı için her sene iki Soma yaşıyoruz. Biz her sene bu kadar şehit verirken geçen yıla oranla Torun şirketi karını yüzde 900 arttırmıştır" dedi.

Açıklamanın ardından grup oturma eylemi başlattı. CHP Milletvekili Mahmut Tanal TOMA’nın üzerine çıkarak polislere engel olmaya çalıştı.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla saat Cevahir AVM önünde toplanan grup Torun Center’a kadar yürüdü.

Binlerce kişi “Kaza değil cinayet” sloganları attı.

Polis daha sonra bu grubu da biber gazı ve basınçlı su kullanarak dağıttı.

Bu arada, 10 işçinin hayatını kaybettiği rezidans inşaatının sahibi Aziz Torun işçilerin asansör arızaları konusunda daha önce uyarılarda bulundukları iddialarını yalanladı.

Telif hakkı DHA

Basın toplantısı düzenleyen Aziz Torun "Bu kazanın sorumlularının ortaya çıkarılmasının takipçisiyiz. Çünkü Torunlar GYO halka açık bir şirket.Parmak iziyle şantiyeye giriliyor. Herhangi bir sigortasız çalışan söz konusu değil. Hayatımızı kaybeden işçilerimizin ailelerine gereken her türlü sahiplenme olacaktır. Bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız." dedi.

Çakılan asansörün yük ve insan asansörü olarak kullanıldığını belirten Torun, "Bu asansörü biz de kullanıyoruz. 2700 kilo ve 28 kişi taşıyabilen bir asansör. Bilirkişi raporu sonrası savcı ve gerekli merciler karar verecektir. Taşeron işçilerin malzeme çıkardığı anlaşılıyor asansörle." dedi.

Torun, işçilerin asansörlerin bozuk olduğu konusunda uyarılar yaptıkları iddiları hatırlatıldığındaysa "Tamamen yalan çünkü bu asansörlerin kiralandığı firmanın iki elemanı her an sahada bulunuyor ve sorun anında hemen müdahale ediyor. Birkaç gün önce aynı asansörü ben de kullandım." diye konuştu.

'Bakanlık denetim yapıyor'

"İş güvenliği eğitimi almayan kimsenin şantiyeye giremeyeceğini" savunan Torun ayrıca, "bakanlığın etkin iş güvenliği denetimi yaptığını ve tüm yasal tedbirlerin eksiksiz alındığını" vurguladı.

Telif hakkı DHA

"En son 9 Nisan'da bir işçi ölmüştü, müsterih misiniz" şeklindeki soruya tepki gösteren Aziz Torun, "Bu soruyu böyle sorduğunuz için sizi kınıyorum. Çok üzgünüz ama 1500 civarında işçi çalışan bir şantiyede her ne kadar eğitimler verilse de çalışanların aynı hassasiyeti göstermediğini de biliyoruz." yanıtını verdi.

Dün akşamki facia sonrası şantiye girişine gelen İnşaat-ş sendikası Genel Başkanı Mustafa Adnan Akyol, BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada inşaatın dışına kurulan ve “animag” adı verilen asansörlerin hem işçi hem yük taşıdığını ve halihazırda sağlıklı bir sistem olmadığını söyledi.

İşçilerin kendileriyle paylaştığı bir bilgiyi aktaran Akyol, “Düşmeden bir sefer önceki seferinde asansör zaten sallanmış. Durdurmuşlar 5 dakika. Kim olduğunu bilmiyorum ama amir gelmiş işçilerin söylediklerine göre ve ‘devam edin ne oldu ki’ demiş. Sonra bu olmuş.”

Akyol, iş güvenliği sorununun genel bir sorun olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Gelin birlikte çıkalım sizinle, ülke içinde bin şantiye gezelim. Bin şantiyenin bini de aynıdır. Eğitim yok denetim yok.”

İş sağlığı güvenliği uzmanlarının maaşlarını şirketlerden almasının, denetimlerin yeterli yapılması önünde engel olduğunu söylüyor ve bunun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından karşılanması gerektiğini belirtiyor.

'Eğitim görmedik'

Aynı şantiyeden bir işçi ise 20 gündür burada çalıştığını ancak henüz iş güvenliği eğitimini almadığını söylüyor. BBC Türkçe’ye konuşan işçi, “4 Levent’te bir inşaatta çalıştım. Orada bizi yemekhaneye toplayıp ayda birkaç kere üç saat görüntülü iş güvenliği eğitimi verirlerdi. Burada öyle bir şey görmedik” diyor.

Şantiyeye gelen ve işçilerin kaldıkları yerleri gören HDP’li milletvekili Ertuğrul Kürkçü ise twitter hesabından gözlemlerini paylaştı: “1500 işçi temiz hava ve ışıktan yoksun kokudan girilmeyen koğuşlarda tutuluyor. Koğuşlar, tuvalet ve banyolar bir ahır standardının bile altında. İnşat alanı bir çalışma kampını andırıyor.”

Mecidiyeköy'de yıkılan Ali Sami Yen Stadı'nın arazisine yapılan rezidans inşaatında işçileri taşıyan asansör dün akşam 32. kattan zemine çakılmış ve 10 işçi hayatını kaybetmişti.