Irak: Haditha barajı IŞİD'den 'temizlendi'

Telif hakkı Reuters

Irak güvenlik güçleri ABD hava kuvvetlerinin yardımı ile Haditha barajının çevresini IŞİD üyelerinden temizlediklerini açıkladı.

Irak'ın batısındaki Anbar eyaletinde bulunan Fırat nehri üzerinde kurulu baraj için yapılan ABD hava saldırıları, daha önce Irak'ın kuzeyi ile sınırlı olan ABD askeri hareketliliğinin de genişlemesi anlamına geliyor.

Bu arada Irak parlamentosu, Başbakan olarak atanan Haydar El Abadi'nin yeni hükümetine güven oylaması için bugün toplanacak. Bu oylama IŞİD'e karşı mücadelede kritik bir adım olarak görülüupr.

Kabinenin bileşimi henüz açıklanmamakla birlikte Abadi'nin tüm dini ve etnik grupların temsilini hedeflediği belirtiliyor.

BBC'nin Erbil'deki muhabiri Jim Muir, kapsayıcı bir hükümetin, ülkedeki Şii çoğunluk ile Sünni azınlık ve Kürtler arasındaki gerginliği azaltacağını ve kapsayıcı bir hükümet kurulması koşulunu getiren ABD'nin Irak'a askeri yardımının önünü açacağını ifade ediyor.

IŞİD'e karşı mücadele

Bu sabah IŞİD'in Bağdat'ın kuzeyindeki Duhuliye kentine yaptığı saldırıda 16 kişinin öldüğü, 30 kişinin de yaralandığı bildiriliyor.

Telif hakkı EPA

Saldırıda bomba yüklü bir aracın kullanıldığı ve güvenlik güçleriyle Sünni El Cebur aşireti arasındaki bir toplantının hedef alındığı belirtildi.

Adını İslam Devleti olarak değiştiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü Suriye ve Irak'ta geniş bir alanı kontrolü altında tutuyor.

ABD Başkanı Barack Obama'nın Çarşamba günü IŞİD'e karşı stratejisini açıklaması bekleniyor.

Dün NBC televizyonuna yaptığı açıklamada Obama, zaman içerisinde IŞİD'in kontrolü altındaki bölgeleri azaltacaklarını ve "sonunda onları yeneceklerini" ifade etti. Obama ABD'nin bölgeye kara harekatında bulunmayacağını yeniden vurguladı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi ise üye ülkeleri IŞİD'e karşı her türlü mücadele yürütmeye çağırdı.

Arap Birliği üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının Kahire'deki toplantısında konuşan Arabi, üyelerin "kanserli ve terörist" gruplarla kapsamlı mücadele doğrultusunda net ve kesin karar alması gerektiğini söyledi.

Barajın stratejik önemi

Irak hükümeti güçleri ile iş birliği yapan Sünni Arap bir aşiretin lideri olan Şeyh Ahmed Ebu Risa, Reuters haber ajansına şunları söyledi: "Eğer IŞİD barajın kontrolünü ele geçirseydi, Irak'ın birçok bölgesi tehlike altında olacaktı, hatta Bağdat bile."

Telif hakkı AFP GETTY

Ordu sözcüsü Korgeneral Kassam Ata da AFP haber ajansına "Hava desteği ve aşiretler ile yardım sağlanan kuvvetler Haditha bölgesini çevreleyen alanı temizlemek için geniş çaplı saldırı başlattı" dedi.

AFP'ye göre milis kuvvetler ve ordu Haditha'nın doğusundaki Barvana'yı da IŞİD güçlerinin elinden aldı.

ABD ordusu ise operasyonda beş saldırının gerçekleştirildiğini duyurdu.

Haditha barajı ülkenin ikinci en büyük hidroelektrik tesisi ve milyonlarca kişiye su sağlıyor.

İlgili haberler