Öcalan'dan Davutoğlu hükümetine mesaj

PKK lideri Abdullah Öcalan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) heyetiyle İmralı'da yaptığı son görüşmede çözüm süreciyle ilgili, "artık somut adımlara büründürülmeyen hiçbir söylemin pratik bir karşılık oluşturmayacağını" söyledi.

HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken, Pervin Buldan ile İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'den oluşan heyet Öcalan'la 7 Eylül Pazar günü İmralı Adası'nda bir araya geldi.

Heyetin dönüşü sonrasında HDP Basın Bürosu tarafından kamuoyuna duyurulan mesajında Öcalan, "Çeşitli sıkıntı, engelleme, provokasyon, ağırdan alma ve tek yanlı dayatmalara rağmen yürüttüğümüz diyalog süreci yeni bir format altında ve yakın dönemde önemli bir pratikleşme aşamasına gelmiştir" dedi.

Bu safhanın sadece Türkiye'yi değil, bölgenin kaderini de belirleyeceğini belirten Öcalan, "Özellikle hükümetin bu ciddiyetle meseleye yaklaşması ve hız kazandırması hayati bir önemdedir" ifadesini kullandı.

HDP heyetiyle gönderdiği mesajında Öcalan, yeni hükümetin "hiçbir mazeret kalesine sığınmadan anlamlı ve derinlikli müzakereleri başlatacak ilke ve mekanizmaları bir an önce hayata geçirmesi gerektiğini" kaydetti.

Öcalan meseleyi, "bu ciddiyet ve sorumlulukla" ele almaya çalışan bütün aydın, akademisyen ve politikacıları "yakından izlediğini" de belirtti.

Öcalan mesajında, böylesi büyük bir meselede daha geniş kesimlerin öneri ve katkılarına "her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu" vurguladı.

Öcalan "Tam da bu aşamada gösterilecek ciddiyet ve titizlik, bölgemizin önündeki yüz yılı kaosla mı, yoksa bereketli eşit ve adil bir demokrasiyle mi geçireceğine dönük bir belirleyicilik ihtiva edecektir" dedi.