Yeni AB komisyonunda genişlemeye Avusturyalı üye geldi

Telif hakkı AFP

AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker 28 üyeli komisyonun yeni üyelerini açıkladı.

Yeni komisyonda Türkiye'nin de devam ettiği katılım müzakerelerini yürüten Avrupa Komşuluk Politikaları ve Genişlemeden sorumlu Komisyon üyeliğine Avusturyalı siyasetçi Johannes Hahn getirildi.

AB Uzmanı Cengiz Aktar BBC Türkçe'ye yaptığı bir açıklamada Hahn'ın tecrübeli bir komisyon üyesi olduğunu ve özellikle daha önce Bölgesel Politika'dan sorumlu komisyon üyesi olmasının Türkiye'nin işine yaracağını söyledi.

Bölgesel Politika'nın Türkiye açısından hayati önemdeki bir müzakere başlığı olduğuna dikkat çeken Aktar, Hahn'ın "Türkiye dosyasını bilmesinin" Ankara açısından yararlı olduğunu belirtti.

Aktar Hahn'ın Avusturyalı ve merkez sağcı bir siyasetçi olmasının ise Türkiye'nin AB'yle yürüttüğü müzakerelere olumlu ya da olumsuz herhangi bir etkisi olacağını düşünmediğini vurguladı.

Komisyonun görevde kalacağı 2019'a dek yeni bir ülkenin AB üyesi olmayacağını hatırlatan Aktar Hahn'ın daha çok teknik bir iş yürüteceğini belirtti.

İngiltere'ye ise Mali İstikrar, Mali hizmetler ve Sermaye Piyasaları Birliği'nden sorumlu üyelik verildi. Lordlar Kamarası'nın eksi Muhafazakâr başkanı Jonathan Hill bu göreve getirildi.

Eski Fransa Maliye Bakanı Sosyalist siyasetçi Pierre Moscovici ise Ekonomik ve Mali İlişkiler, Vergilendirme ve Gümrükler'den sorumlu üye oldu.

Telif hakkı v

Yeni AB Komisyonu'nun yeni üyeleri ve sorumluluk alanları ise şöyle;

 • AVUSTURYA: Avrupa Komşuluk Politikası Genişleme Müzakereleri: Johannes Hahn- 56 yaşındaki merkez sağ siyasetçi bir önceki komisyonda Bölgesel Politaka'dan sorumluydu.
 • BELÇİKA: İstihdam, Sosyal İlişkiler, Kabiliyetler ve İşçi Hareketliliği: Marianne Thyssen- 58 yaşındaki merkez sağ siyaseçi Flaman Hristiyan Demokrat Parti'nin eski lideri.
 • İNGİLTERE: Mali İstikrar, Mali Hizmetler ve Sermaye Piyasaları Birliği: Jonathan Hill - 54 yaşındaki muhafazakâr siyasetçi Lordlar Kamarası Başkanlığı yaptı. 1990'larda eski Başbakan John Major'ın halkla ilişkiler danışmanlığını yaptı.
 • BULGARİSTAN: Bütçe ve İnsan Kaynakları'ndan sorumlu Komisyon Başkanı Yardımcılığı Kristalina Georgieva - 61 yaşındaki merkez sağ siyasetçi eski komisyonda insani ilişkilerden sorumlu komisyon üyesiydi. Dünya Bankası Başkan Yardımcılığı ve Bulgaristan'ın Rusya'daki büyükelçiliği görevlerini yaptı.
 • HIRVATİSTAN: Uluslararası İşbirliği ve Kalkınma: Neven Mimica - 60 yaşındaki merkez solcu siyasetçi bir önceki komisyonda tüketicilerin korunmasından sorumluydu. Ülkesinin 1990'larda Dünya Ticaret Örgütü'yle ve AB'yle yaptığı üyelik müzakerelerini yürüttü.
 • KIBRIS: İnsani Yardım ve Kriz Yönetimi: Hristos Stilianides- 56 yaşındaki merkez sağ siyasetçi eski hükümet sözcüsüydü.
 • ÇEK CUMHURİYETİ: Adalet, Tüketeciler ve Cinsiyet Eşitliği: Vera Jourova- 50 yaşındaki merkez sol siyasetçi Kalkınma Bakanlığı yaptı.
 • DANİMARKA: Rekabet: Margrethe Vestager- 46 yaşındaki liberal siyasetçi 2007'den bu yana Sosyal Liberaller'in liderliğini yapıyordu.
 • ESTONYA: Dijital Tek Pazar'dan sorumlu Komisyon Başkanı Yardımcısı: Andrus Ansip- Estonya'yı Euro Bölgesine sokan eski merkez sağcı Başbakan
 • FİNLANDİYA: İstihdam, Büyüme, Yatırım ve Rekabetten sorumlu Komisyon Başkanı Yardımcısı: Jyrki Katainen- Bir önceki komisyonda ekonomiden sorumlu üye olan 42 yaşındaki merkez sağ siyasetçi Finlandiya başbakanlığı yaptı.
 • FRANSA: Ekonomik ve Mali işler, Vergilendirme ve Gümrük Birliği: Pierre Moscovici- Eski Kaliye Bakanı. Sosyalistler'in ılımlı, reformcu kanadından.
 • ALMANYA Dijital Ekonomi ve Toplum'dan sorumlu komisyon üyesi: Guenther Oettinger- Enerji'den sorumlu eski komisyon üyesi. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in merkez sağ partisinden.
 • YUNANİSTAN: Göç ve İçişleri'nden sorumlu komisyon üyesi: Dimitris Avramapoluos -Merkez sağ blok üyesi ve eski Atina Belediye Başkanı
 • MACARİSTAN: Eğitim, Kültür, Gençlik ve Vatadaşlıktan sorumlu komisyon üyesi: Tibor Ravracsics - Macaristan'da iktidardaki merkez sağ Fidesz Partisi'nden. Eski Adalet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı
 • İTALYA: Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi- Komisyon Başkanı Yardımcısı Federica Mogherini: İtalya Dışişleri Bakanı. 41 yayındaki Mogherini İtalya Başbakanı Matteo Renzi'nin kabinesindeki en genç bakanlardan biriydi ve parlamento kariyerinin büyük bölümünde dışilişkilerle uğraştı.
 • İRLANDA: Tarım ve Kırsal Kalkınma- Phil Hogan- 54 yaşındaki merkez sağ siyasetçi İrlanda'da çevre bakanlığı yaptı.
 • LETONYA: Euro ve Sosyal Diyalogdan sorumlu üye: Valdis Dombrovskis- Eski merkez sağ Letonya Başbakanı
 • LİTVANYA: Sağlık ve Gıda Güvenliği'nden sorumlu üye: Vytenis Povilas Sosyalist blok üyesi 63 yaşındaki siyasetçi ülkesinde sağlık bakanlığı yaptı.
 • LÜKSEMBURG: Komisyon Başkanı- Jean Claude Juncker

Avrupa Parlamentosu 29 Eylül'de oturumlarına başlayıp komisyon üyelerini tek tek ele alacak. Yeni komisyonun göreve başlayabilmesi için Avrupalı parlamenterlerin onayını alması gerekiyor.

İlgili haberler