Taş atan Filistinli göğsünden vuruldu

Telif hakkı Getty

İsrail askerleri Batı Şeria'da Filistinli bir genci öldürdü.

Askerlerin Ramallah yakınlarındaki bir mülteci kampına bu sabah yaptığı baskın sırasında taş fırlatan 22 yaşındaki İsa Katari'nin göğsünden ateşli silahla vurularak öldürüldüğü bildirildi.

İsrail ordusu, askerlerin bir Hamas militanını tutuklamak üzere El Amari kampına girildiğinde onlarca protestocu ile çatışmak zorunda kaldığını açıkladı.

Maan haber ajansına konuşan bir görgü tanığı, protestocuların "baskın yapan askerleri taş yapmuruna tuttuğunu ve askerlerin de buna hakiki mermilerle cevap verdiğini, birçok Filistinlinin de yaralandığını" söyledi.

Ordu yetkilileri baskında Hamas militanının tutuklandığını belirtti.

Filistin topraklarına el konuyor

Bu arada İsrail geçen hafta Beytüllahim yakınlarında Filistinlilerin 400 hektarlık toprağına el konduğunu açıkladı.

Yetkililer bu kamulaştırmanın Haziran ayında üç İsrailli gencin kaçırılarak öldürülmesine misilleme olarak yapıldığını kaydetti.

İsrail'in son 30 yıldır yaptığı kamulaştırma girişimlerinin en büyüğü olarak ifade edilen eylemi Filistinliler, Birleşmiş Milletler ve ABD kınadı.

Ancak bu tür kamulaştırmaların İsrail'in kurulduğu 1948'den bu yana ısrarla sürdürülen bir politika olduğu belirtiliyor.

Sadece Batı Şeria'da İsrail'in el koyduğu Filistin topraklarının 1979'dan bu yana 100 bin hektarı bulduğu tahmin ediliyor.

İlgili haberler