ABD, İran'ın IŞİD karşıtı koalisyonda yer almasına karşı

Telif hakkı AP

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry İran'ın IŞİD'e (Irak Şam İslam Devleti) karşı savaş peşindeki koalisyona katılmasının uygunsuz olacağını söyledi.

Türkiye ziyaretinde konuşan Kerry, ABD'nin Avrupa ve Arap ülkeleriyle geniş bir uluslararası koalisyon kurabileceğine güvendiğini belirtti.

Hem İran hem de ABD IŞİD'in kuzey ve batı Irak'ta ilerleyişini durdurmak için askeri destek sağlıyor.

Ancak ABD İran'la, İran'ın nükleer programı ve Suriye politikası gibi konularda derin uzlaşmazlık içinde.

Pazartesi günü Fransa'nın başkenti Paris'te söz konusu uluslararası operasyonlarla ilgili bir zirve gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Kerry, 'Suriye'deki varlığı ve diğer nedenlerden sorunlardan ötürü İran'ın bu konferansta yer almasının uygun olmadığını' söyledi.

İran, Suriye'deki Beşar Esad yönetimine destek verirken ABD ve Batı ülkeleri ise yönetimi devirmek isteyen isyancı güçleri destekliyor.

BBC Farça Servisi geçen hafta, İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney'in, Irak'ta Irak-Şam İslam Devleti'ne karşı mücadelede ABD ile işbirliğine onay verdiğini bildirmişti.

Şii İran, Şiiliği İslam'dan sapkınlık olarak gören radikal Sünni IŞİD'i ciddi bir tehdit olarak görüyor.

İran, müttefiki Irak'ta herhangi bir Amerikan müdahalesine tarihsel olarak karşı çıkmaktaydı.

Fakat geçen ay İran destekli milisler ve Kürt kuvvetleri, Amerikan hava saldırılarının yardımıyla, Şii Emirli (Amerli) kentindeki iki aylık IŞİD kuşatmasını kırmıştı.

İlgili haberler