Kuzey İrlandalı siyasetçi Ian Paisley öldü

Telif hakkı GETTY IMAGES

Kuzey İrlanda siyaset sahnesinin önemli figürlerinden, Demokratik Birlik Partisi'nin eski lideri Ian Paisley 88 yaşında öldü.

Ölüm haberi Paisley'nin eşi Eileen tarafından duyuruldu.

Eileen Paisley açıklamada 'sevgili kocasının ebedi istirahate kavuştuğunu söyledi'.

Açıklamada özel bir cenaze töreni düzenleneceği belirtildi.

Ian Paisley Kuzey İrlanda siyasetinin önemli isimlerindendi ve 2008'de kurulan hükümette 'birinci bakanlık' görevinde bulunmuş ancak bu görevinden daha bir yıl dolmadan istifa etmişti.

Paisley, uzlaşmaz tutumu nedeniyle "Bay Hayır" olarak biliniyordu.

Siyasetçi, Roma Katolik Kilisesi'nin başlıca muhaliflerinden biriydi.

Çoğunluğu Protestan olan Kuzey İrlanda'nın, çoğunluğu Katolik olan güneydeki İrlanda Cumhuriyeti ile birleşmesine ise kesinlikle karşıydı.

2007'deki işbirliğiyle barış süreci çöküşün eşiğinden döndü

İngiltere ile birlik yanlısı cephenin lideri Ian Paisley 2007 yılında Cumhuriyetçilerle işbirliğine sonunda "evet" demişti.

Böylelikle Kuzey İrlanda Barış Süreci de çöküşün eşiğinden dönmüştü.

Paisley'nin IRA'nın siyasi kanadı olarak görülen Sinn Fein ile yetki paylaşımına "evet" demesi - kendisini tanıyanlara göre - tarihi bir tavır değişikliğini yansıtıyordu.

Aslında bu "evet" cevabına kadar uzanan değişim 1998 yılında başlamıştı.

1998'de varılan barış anlaşmasıyla Kuzey İrlanda'da yetki paylaşımına dayalı özerk bir yönetim oluşturulmuştu. Ancak 2002'de parlamentoda IRA'nın karıştığı casusluk skandalının ardından birlikçiler ve cumhuriyetçilerin oluşturduğu koalisyon yönetimi askıya alınmıştı.

Bu tarihten sonra Protestan toplumun en büyük siyasi örgütü olan Demokratik Birlik Partisi'nin lideri Ian Paisley, IRA'nın kendini feshetmesi ve Sinn Fein'in İngiliz yargı ve polisine yönelik boykotunu kaldırmasında ısrar etmişti.

Paisley aksi halde Sinn Fein'le işbirliği yapmayacaklarını duyurmuştu.

IRA 2005'te şiddetten vazgeçtiğini açıklamış ve silahlarını teslim etmişti.

Sinn Fein'in lideri Gerry Adams da daha önce İngiliz egemenliğinin uzantısı olarak gördükleri polis ve yargı birimlerini tanıdıklarını açıklamıştı.

Ardından da 2007 yılında Ian Paisley'nin Birinci Bakan olduğu Kuzey İrlanda'daki mevcut yönetim yapısına ulaşılmış olmuştu.