Cameron: David Haines'in katillerini bulacağız

İngiliz vatandaşı ve insani yardım görevlisi David Haines'in başını keserek öldürdüğü Irak - Şam İslam devleti (IŞİD) örgütü için İngiltere Başbakanı David Cameron 'nereye saklanırlarsa saklansınlar onları bulacağız' dedi.

Cameron, Haines'i 'bir İngiliz kahramanı' olarak nitelerken IŞİD için 'canavarlar' dedi.

İngiliz Dışişleri Bakanlığı dün gece internette paylaşılan videonun "Gerçek olduğunu düşünüyoruz" demişti.

Bugün ulusal güvenlik zirvesini toplayan Başbakan Cameron İngiliz aksanlı IŞİD militanı için ise, "Bir İngiliz vatandaşının bu kadar aşağılık bir cinayet işleyebileceğini düşünmek miğde bulandırıcı" dedi.

Cameron daha önce Twitter hesabından paylaştığı bir mesajda Haines'İn başının kesilerek öldürülmesini 'şeytani bir eylem' olarak tanımlamıştı.

Cameron konuşmasında İngiltere'nin IŞİD'e karşı atacağı 5 temel adım olduğunu söyledi ve bunları şu şekilde sıraladı:

  • Irak hükümetiyle koordinasyon halinde çalışmak.
  • IŞİD'e karşı Birleşmiş Milletler'de oluşturulabilecek en geniş tabanlı desteği aramak.
  • ABD'nin hava operasyonlarına destek vermek.
  • IŞİD'den kaçan milyonlarca kişiye insani yardım sağlamayı sürdürmek.
  • 'Anti-terör politikalarını' güçlü biçimde uygulamak.

İngiltere IŞİD'in hedefinde

Daha önce ABD'li gazeteciler James Foley ve Steven Sotloff'un başlarının kesilerek öldürülürken görüntülendiği videolarındaki militan ile aynı kişi olduğu tahmin edilen İngiliz aksanlı yüzü maskeli kişi, bu seferki videonun gerekçesinin İngiltere hükümetinin IŞİD'e karşı hava saldırılarına destek verme kararı alması olduğunu söyledi.

İngiltere Başbakanı David Cameron'a seslenen IŞİD militanı, "Cameron, bu İngiliz vatandaşı senin Kürt peşmergeyi silahlandırma kararının bedelini ödüyor" diye konuştu.

Militan ayrıca bir diğer İngiliz vatandaşı rehinenin 'Batının IŞİD'e karşı eylemleri durmazsa sırada olduğunu' söyledi.

44 yaşındaki David Haines 2013 yılında insani yardım görevlisi olarak gittiği Suriye'de rehin alınmıştı.

David Haines'in kardeşi Mike Haines ise Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla yayınladığı yazılı açıklamada "Kardeşim David iki çocuk babası sevgi dolu bir insandı" dedi.

Kardeşi Mike, David Haines için "O her zaman zor durumda olanlara yardım etmek isterdi. Bu nedenle de insani yardım görevlerinde hep aktif roller oynadı" ifadelerini kullandı.

David Cameron'un açıklamalarının yer aldığı görüntülerle başlayan video daha sonra Guantanamo hapisanesindeki mahkumların kıyafetine benzer bir turuncu elbise ile David Haines olduğu sanılan kişi yigösteriyor.

Dizlerinin üzerinde duran kişi, "Adım David Cawthorne Haines. Ölümümden sadece ve sadece aldığı kararlar nedeniyle David Cameron sorumludur" diyor.

Haines olduğu sanılan kişi konuşmasına "Aynı senden önceki Başbakan Tony Blair gibi sen de İslam devletine karşı bir koalisyon içerisine girdin. Ancak bu bencil kararların bedelini benim gibi İngiliz vatandaşları ödüyor" diyerek devam etti.

Militan videonun sonunda ise Alan Henning adında başka bir İngiliz vatandaşının sırada olduğunu söyledi ve "İngiltere'nin IŞİD karşıtı eylemlerinin sürmesi halinde" bu rehinenin de öldürüleceğini belirtti.

Alan Henning'in de David Haines gibi insani yardım görevlisi olarak Suriye'ye gittiği ve IŞİD militanları tarafından kaçırıldığı belirtiliyor.

IŞİD örgütü Suriye ve Irak'ta geniş alanları kontrolü altında tutuyor ve ABD istihbarat servisi CIA örgütün militan sayısının 30 bin civarında olabileceğini ifade ediyor.

İngiliz hükümeti IŞİD'e karşı Irak'ta savaşan Kürt güçlerine ağır silah ve cephane yardımı yapılmasına karar vermişti.

Obama'dan mesaj

David Haines'in 'başının kesildiği' video için ABD Başkaı Barack Obama'dan da bir açıklama geldi.

Obama, "Kalbimiz ve tüm düşüncelerimiz David Haines'in ailesi ve İngiltere halkıyla birlikte" dedi ve ABD'nin 'yakın dostu ve müttefikinin' acısını paylaştığını ifade etti.

İlgili haberler