IŞİD bu kez İngiliz rehinenin 'başını kesti'

IŞİD'in ABD'li gazeteci Steven Sotloff'un başını keserek öldürdüğü videoda görüntülenen David Haines'in de yine aynı şekilde başının kesilerek öldürüldüğünü gösteren bir video internette paylaşıldı.

Yetkililer videonun gerçek olup olmadığını inceliyor.

Daha önceki baş kesme videolarındaki militan ile aynı kişi olduğu tahmin edilen İngiliz aksanlı yüzü maskeli kişi bu seferki videonun gerekçesinin İngiltere hükümetinin IŞİD'e karşı hava saldırılarına destek verme kararı alması olduğunu söyledi.

İngiltere Başbakanı David Cameron'a seslenen IŞİD militanı, "Cameron, bu İngiliz vatandaşı senin Kürt peşmergeyi silahlandırma kararının bedelini ödüyor" diye konuştu.

Militan ayrıca bir diğer İngiliz vatandaşı rehinenin 'Batının IŞİD'e karşı eylemleri durmazsa sırada olduğunu' söyledi.

'Şeytani eylem'

İngiltere Başbakanı Cameron, İngiliz vatandaşı David Haines'in öldürülmesini 'tam anlamıya şeytani bir eylem' olarak niteledi ve 'Haines'in katillerinin bulunması için gereken her şeyin yapılacağı' sözünü verdi.

44 yaşındaki David Haines 2013 yılında insani yardım görevlisi olarak gittiği Suriye'de rehin alınmıştı.

David Haines'in kardeşi Mike Haines ise Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla yayınladığı yazılı açıklamada "Kardeşim David iki çocuk babası sevgi dolu bir insandı" dedi.

Kardeşi Mike, David Haines için "O her zaman zor durumda olanlara yardım etmek isterdi. Bu nedenle de insani yardım görevlerinde hep aktif roller oynadı" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı'nın videonun gerçek olup olmadığını incelediği ifade edilidi.

David Cameron'un açıklamalarının yer aldığı görüntülerle başlayan video daha sonra Guantanamo hapisanesindeki mahkumların kıyafetine benzer bir turuncu elbise ile David Haines olduğu sanılan kişi yigösteriyor.

Dizlerinin üzerinde duran kişi, "Adım David Cawthorne Haines. Ölümümden sadece ve sadece aldığı kararlar nedeniyle David Cameron sorumludur" diyor.

Haines olduğu sanılan kişi konuşmasına "Aynı senden önceki Başbakan Tony Blair gibi sen de İslam devletine karşı bir koalisyon içerisine girdin. Ancak bu bencil kararların bedelini benim gibi İngiliz vatandaşları ödüyor" diyerek devam etti.

IŞİD öregütü Suriye ve Irak'ta geniş alanları kontrolü altında tutuyor ve ABD istihbarat servisi CIA örgütün militan sayısının 30 bin civarında olabileceğini ifade ediyor.

İngiliz hükümeti IŞİD'e karşı Irak'ta savaşan Kürt güçlerine ağır silah ve cephane yardımı yapılmasına karar vermişti.

Obama'dan mesaj

David Haines'in 'başının kesildiği' video için ABD Başkaı Barack Obama'dan da bir açıklama geldi.

Obama, "Kalbimiz ve tüm düşüncelerimiz David Haines'in ailesi ve İngiltere halkıyla birlikte" dedi ve ABD'nin 'yakın dostu ve müttefikinin' acısını paylaştığını ifade etti.

İlgili haberler