David Haines kimdir?

Irak - Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü bu kez bir İngiliz vatandaşı olan ve dünyanın en tehlikeli yerlerinde insani yardım görevlisi olarak çalışan David Haines'İn başını keserek öldürdü. İngiltere Başbakanı David Cameron olayı 'şeytani bir eylem' olarak tanımladı.

44 yaşındaki iki çocuk babası Haines, 2013'ten bu yana IŞİD militanlarının elinde tutuluyordu.

Haines, ABD'li gazeteciler James Foley ve Steven Sotloff'un ardından 'kafası kesilerek' öldürülen üçüncü Batılı ülke vatandaşı oldu.

Fransız yardım kuruluşu Teknik İşbirliği ve Kalkınma Ajansı ACTED'e bağlı çalışan Haines kuzey Suriye'deki sivillere temiz su, gıda ve çadır yardımını koordine etmeye çalışıyordu.

Suriye'nin Türkiye sınırındaki Atmeh mülteci kampı yakınlarında İtalyan meslektaşı Federico Motka ile birlikte kaçırıldı.

Motka geçtiğimiz aylarda IŞİD örgütü tarafından serbest bırakılmıştı. İtalyan hükümetinin militanların talep ettiği fidyeyi ödediği tahmin ediliyor.

Yorkshire yakınlarında doğan David Haines gençlik yıllarının büyük bölümünü İskoçya'da geçirmişti.

Arayışların ardından insani yardım

Perth Üniversitesi'nden mezun olan Haines kısa bir süre sonra İngiliz Hava Kuvvetleri'nde uçak mühendisi olarak çalışmaya başladı.

Bu yıllarda çocukluk aşkı Louise ile evlenen David Haines, bir kız babası oldu ancak daha sonra karısından boşandı.

Yugoslavya'nın dağılması döneminde Balkanlara giden Haines Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde görev yaptı.

Ailesi Haines'in o dönemdeki çabalarını "Kimin yardıma ihtiyacı varsa yardım etmeye çalışıyordu. Onun için din, dil ya da ırkın hiçbir önemi yoktu" sözleriyle ifade ediyor.

İngiliz Hava Kuvvetleri'ndeki işini bıraktıktan sonra önce İskoçya demiryollarında kısa bir süre çalışan Haines daha sonra insani yardım öregütleriyle temasa geçti.

Haines insani yardım götürmek için dünyanın en tehlikeli yerlerine seyahat etmeyi göze almıştı.

Haines'in internetteki kişisel profillerinde çalıştığı şirketler arasında ABD askerlerine lojistik destek sağlayan bir firmanın adı da geçiyor. Ancak firma konu hakkında yorum yapmak istemediğini belirtti.

Hırvatistan yılları

1999 - 2004 yılları arasında bir Alman insani yardım kuruluşu adına Hırvatistan'a giden Haines, bureada savaş sonrası yeniden yapılanma çalışmalarına yardımcı oldu.

Alman kuruluşun bölge ofisinin yöneticisi konumuna gelen Haines, savaş yüzünden evlerini terk etmek zorunda kalan yüzlerce kişiye yardım etmekle görevliydi.

Çalışmaları kapsamında birçok mağdur ailenin evinin yeniden inşasını sağlayan Haines, Benkovaç bölgesinde bir de anaokulunun inşası için çabaladı.

Haines'in Suriye'de kaçırıldığı haberinin duyulmasından hemen sonra Alman yardım kuruluşu ASB bir bildiri yayınladı ve "Zor zamanlardan geçiyoruz. Tüm kalbimiz ve düşüncelerimiz çok sevdiğimiz iş arkadaşımız David Haines ile. Evine dönmesi içn dua ediyoruz ve uluslararası güçleri insani yardım çalışanlarını korumaya çağırıyoruz" dedi.

Libya ve Güney Sudan

2011 yılına gelindiğinde Haines bu kez Libya'da mayınlı alanların temizlenmesine odaklanmış olan bir yardım örgütü için çalışmaya başladı.

Libya'da Haines'in görevi mayınlı alan temizleme ekiplerinni koordinasyonu ve bölge halkının patlayıcılar konusunda bilinçlendirilmesiydi.

Bir yıl sonra Haines'in rotası Güney Sudan'a çevrilmişti. Burada ise ihtilafların şiddet kullanmadan çözülebilmesi için tarafları ikna etme çabaları David Haines'in günlük iş rutini içerisindeydi.

Haines Hırvatistan'da görev yaparken ikinci karısı Dragana ile tanışmıştı. Çift 2010 yılında evlendi ve bir çocuk sahibi oldu.

O dönemde Hırvatistan'ın savaştan etkilenmiş Sisak bölgesinde yaşayan çift için komşuları 'içten insanlardı' yorumunu yapıyor.

BBC'nin sorularını yanıtlayan Jozefina Visnjic, "David'i hep karısı ve bir puset ile görürdük. Evimizin önünden her geçişinde selam verirdi. Herkes onun iyi bir insan olduğunu düşünüyordu" dedi.

Son durak Suriye

Haines 2013'te insani yardım görevlerine devam etme kararı alarak Fransız yardım kuruluşu ACTED ile Suriye'ye gitti.

10 gün sonra ise kaçırıldı.

ABD'li gazeteci Steven Sotloff'un başının kesilerek öldürüldüğü videoda 'sıradaki rehin' olarak Haines'in gösterilmesinin ardından ACTED bir açıklama yayınladı ve 'derin şok içerisindeyiz' dedi.

Açıklama "David 1999 yılından bu yana insani yardım kuruluşlarında çalışıyor. Bugüne kadar Balkanlarda, Afrika'da ve Orta Doğu'da birçok savaş mağduruna yardım göstürmeyi başardı. Mart 2013'te kaçırıldığı sırada David ACTED adına çalışıyordu. Amacı Suriye'deki krizden etkilenen on binlerce kişiye yardım etmekti" ifadeleri yer almıştı.

Son söz ise şöyleydi: "Bir kişinin insani yardım için yaptıkları ne olursa olsun hayatının tehlikeye girmesine neden olmamalı."

İlgili haberler