Apple'dan 'U2'yu silmek isteyenlere' özel program

Telif hakkı Getty

Teknoloji devi Apple, tüm iPhone kullanıcılarına ücretsiz sunduğu U2'nun yeni albümü "Songs of Innocence"ın (Masumiyet Şarkıları) silinmesini sağlayacak bir program geliştirdi.

Albümü telefonlarında görmek istemeyenler, itunes.com/soi-remove linkini tıklamaları gerekiyor.

Apple, geçen hafta son iPhone'ları ile (iPhone 6 ve iPhone 6 Plus) yeni saati Apple Watch'ı tanıtırken, promosyon amacıyla kullanıcılarına büyük bir sürpriz yapmış ve ünlü rock grubunun yeni albümünü iTunes üzerinden tüm kullanıcılara ücretsiz olarak sunmuştu.

Böylece 119 ülkede yaklaşık 500 milyon kişiye albümü bedava dinleyebilme imkanı tanınmıştı.

Apple'ın yeni albümünü bedava dağıtmak için U2'ya yaklaşık 100 milyon dolar ödediği sanılıyor.

Şikayetler arttı

Ancak son promosyon hamlesi zamanla Apple için bir kabusa dönüştü.

Bazı iPhone kullanıcıları albümün cihazlarına izinsiz olarak yüklenmesinden şikayetçi oldu. Bazıları da özellikle sosyal medyada, "U2'yu sevmediğimiz halde neden cihazlarımızda albümlerini taşımak zorunda kalıyoruz" diyerek rahatsızlıkların dile getirdi.

Medya danışmanlığı şirketi Enders Analysis'ten Ian Maude bu gelişme ile ilgili olarak, "Son promosyonunun bir nebze de olsa geri tepmesi, Apple için yüz kızartıcı bir durum" yorumunu yaptı.

Apple, geliştirdiği son program ile eleştirileri bir nebze de olsa azaltmayı amaçlıyor.

U2'nun yeni albümü "Songs of Innocence" 13 Ekim'de resmen piyasaya çıkacak.

"Songs of Innocence"ı silenler ve bu tarihten sonra albümün tamamını ya da 11 şarkıdan herhangi birini iPhone'larına yüklemek isteyenler ise ücret ödeyecekler.

İlgili haberler