'ABD IŞİD'e karşı kara birliklerini de kullanabilir'

Telif hakkı Getty

ABD Genelkurmay Başkanı General Martin Dempsey, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı kara kuvvetlerinin de kullanılabileceğini söyledi.

Martin Dempsey, IŞİD'e karşı izlenecek stratejinin başarısız olması halinde bu yola gidilebileceğini belirtti.

ABD Senatosu Silahlı Kuvvetler Komisyonu'nda senatörlerin sorularını yanıtlayan Dempsey, mevcut koşullarda IŞİD'e karşı uluslararası bir koalisyon oluşturulmasının "en uygun seçenek" olduğunu vurguladı.

Dempsey daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ancak şu konuda da açık olmak gerek: Eğer danışmanlarımızın IŞİD hedeflerine yönelik saldırılarında Irak birliklerine eşlik etmeleri gerektiğini düşünürsem, Başkan'a bunu tavsiye ederim."

ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin IŞİD'e karşı izleyeceği stratejiyi geçen hafta açıklamıştı. "Hedefimiz net. IŞİD'i geriletecek ve sonunda yok edeceğiz" diyen Obama, Suriye'de de örgüte yönelik hava saldırıları düzenlenmesine yeşil ışık yakmıştı.

Açıklanan strateji Irak'ta muharip bir misyon içermiyor. ABD'nin Irak'a göndereceğini açıkladığı 475 asker, Irak ordusuna danışmanlık yapacak.

ABD IŞİD'i Bağdat yakınlarında vurdu

ABD bu sabah Irak'ta IŞİD'e yönelik hava saldırılarını genişletmiş ve son olarak başkent Bağdat yakınındaki bazı hedefleri vurmuştu.

Kürt Peşmergeler de Irak'ın kuzeyinde IŞİD güçlerine karşı iki cephede (Musul'un doğusunda ve kuzeybatısında) saldırıya geçmişlerdi. ABD de Peşmergelere hava desteği sağlıyor.

Telif hakkı AP

BBC muhabiri Jim Muir ise bölgede şu ana kadar IŞİD militanları ile mücadelede fazla ilerleme sağlanamadığını aktardı.

Özellikle son bir yılda Suriye ve Irak'ta hızla ilerleyen IŞİD, bu iki ülkenin önemli bir bölümünü kontrol altında tutuyor.

Örgüt zalimliği ile de nam salmış durumda. IŞİD militanları düşman askerleri ve bazı Batılı sivilleri başlarına keserek öldürmüşler ve cinayetlerinin görüntülerini yayınlamışlardı.

İlgili haberler