İngiltere'de çocuk istismarı skandalı istifa getirdi

Telif hakkı Getty

İngiltere'nin Rotherham kentinde 1997-2013 yılları arasında en az 1400 çocuğun "cinsel istismara" maruz kaldığının ortaya çıkmasının ardından, Güney Yorkshire bölgesinin en üst düzey polis yetkilisi Shaun Wright istifa etti.

Shaun Wright, 2005-2010 yılları arasında Rotherham'ın çocuk birimini yönetiyordu.

Profesör Alexis Jay'in 26 Ağustos'ta skandalla ilgili raporunu yayımlamasının ardından Başbakan David Cameron, Başbakan Yardımcısı Nick Clegg ve ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Ed Miliband Wright'a istifa etmesi çağrısında bulunmuştu.

Wright ise bugün yaptığı açıklamada raporda belirtilen "önemli konuların dikkatler dağılmadan tartışılabilmesi" amacıyla istifa ettiğini söyledi.

Raporda bazılarının yaşları 11 olan genç kızlara birden fazla kişinin tecavüz ettiği, bu çocukların İngiltere'nin kuzeyindeki başka bazı kentlere ve kasabalara götürüldükleri; orada kaçırıldıkları, dövüldükleri ve korkutuldukları belirtilmişti. Ayrıca bu eylemleri gerçekleştiren çete mensuplarının çoğunun Pakistan kökenli olduğu bildirilmişti.

Önce partisinden ayrılmıştı

Shaun Wright raporun yayımlanmasının ardından İşçi Partisi'nden istifa etmiş ancak Güney Yorkshire'daki görevinden ayrılmamıştı.

Wright ısrarla bölgede bu görev için en uygun kişi olduğunu vurguluyordu.

Polis yetkilisi geçen hafta parlamentonun alt kanadı olan Avam Kamarası'nın İçişleri Komitesi'nde milletvekillerince sorgulanmış, Komite Başkanı Keith Vaz İçişleri Bakanı Theresa May'e Wright'ın görevden alınmasının mümkün olup olmadığını soracağını söylemişti.

İlgili haberler