Suriye: Talbise'de onlarca kişi öldü

Telif hakkı still

Suriye'de muhalefetin elindeki bir kasabada yaklaşık 50 kişinin hükümet güçlerinin hava saldırıları nedeniyle öldüğü ileri sürülüyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, iki gün boyunca bombardımana tutulan, Humus bölgesindeki Talbise'de ölenlerin arasında altı çocuğun da olduğunu bildirdi.

İngiltere merkezli grup bir düzine isyancı militanın da öldürüldüğünü kaydetti.

Telif hakkı EPA

Bu arada, muhalefet elindeki diğer bir bölgede de, en az 34 çocuğun mikroplu kızamık aşısı yapıldıktan sonra öldüğü bildirildi.

Ana muhalefet ittifakı Ulusal Koalisyon soruşturma başlattı ve kuzeydeki İdlib'de düzenlenen aşı programını durdurdu.

Suriye'de savaş ve yıkım

Bir yıldan fazla süren kuşatma ve bombardımandan sonra isyancı güçler Mayıs ayında Humus'un merkezindeki son kalelerini de terk etmişti.

Telif hakkı BBC World Service

Hükümet şimdi Şam'ın büyük kısmının yanı sıra, başkentten Humus ve batı Akdeniz kıyılarına giden karayolunun kontrolünü elinde tutuyor.

İsyancılarsa ülkenin kuzey ve doğusunda büyük bir bölgeyi kontrol ediyor.

Suriye'de çatışma ve devlet kurumlarının işlemez duruma gelmesi nedeniyle, kızamık ve çocuk felci gibi hastalıklar yayılıyor.

Telif hakkı EPA

Suriye'de iç savaşın kanlı bilançosu

Ayaklanmanın 2011 yılında başlamasından beri Suriye'de 191.000'den fazla kişi öldü ve dokuz milyon kişi evlerinden edildi.

ABD Başkanı Barack Obama, şu anda İslam Devleti adını alan oluşumun yükselişiyle mücadele için küresel koalisyon oluşturmak için çalışıyor.

İslam Devleti, kuzey ve doğu Suriye'de onlarca şehir ve kasabanın yanı sıra, komşu Irak'ın geniş kesimlerinde de kontrolü ele geçirdi.