IŞİD Kobani'de: 21 köy 'ele geçirildi'

Telif hakkı Reuters

Adını İslam Devleti olarak değiştiren Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Suriye'nin Kobani olarak bilinen ve Türkiye'nin Suruç ilçesiyle sınır komşusu olan bölgesinde büyük bir harekat başlattığı ve birçok köyü ele geçirdiği belirtiliyor.

Reuters haber ajansına bilgi veren YPG militanları IŞİD'in bölgeye ağır silahlarla ve çok kalabalık olarak geldiğini söyledi.

Köylere düzenlenen saldırılarda IŞİD'in tanklar kullandığını belirten YPG'liler, yaklaşık 21 Kürt köyünün IŞİD tarafından ele geçirildiğini ifade etti.

Bölgede ayrıca insansız hava araçlarının da uçtuğu ve gözlem yaptığı belirtiliyor.

Suriye Kürdistan Demokratik Birliği (PYD) lideri Salih Müslim ise IŞİD'in geniş kapsamlı bir saldırı başlattığını söylese de Reuters'ın verdiği ele geçirilen köy sayısının doğru olmadığını ifade etti.

Fırat haber ajansı bögede düz arazideki savunması zor köylerin YPG tarafından boşaltıldığını ve IŞİD saldırısı öncesi sivillerin ana mevzilerin arkasına taşındığını belirtiyor.

BBC Türkçe'ye bilgi veren Suruç Kaymakamlığı'ndan bir yetkili de sınırın karşı tarafında yoğun çatışmalar yaşandığını doğruladı ve "IŞİD'in üç koldan saldırıya geçtiği haberlerini alıyoruz. Bazı köyleri ele geçirmişler" dedi.

Kaymakamlık yetkilisi "Şu an için en büyük endişemiz karşı taraftan büyük bir göç dalgası gelmesi" dedi ve sınırdaki Türk köylerinde herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını belirtti.

Suriye'deki köylerden kaçan binlerce kişinin Türkiye sınırına geldiği, ancak sınırdan geçişlerine izin verilmediği ifade ediliyor.

PKK'dan çağrı

Kobani'deki çatışmaların yoğunlaşması üzerine PKK'nın da Türkiye'deki tüm Kürtlere çağrıda bulunarak "IŞİD'e karşı kuzey Suriye'deki mücadeleye katılın" dediği belirtildi.

PKK'nın internet sitesinden yapılan çağrıda "Kuzey Kürdistan gençliği Kobani'ye gitmeli ve bu tarihi şerefli direnişe katılmalı" dendi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nden Rami Abdulrahman, Reuters'a yaptığı açıklamalarda "Köyleri basıyorlar. Çok fazla sayıda militanla bölgeye geldiler" diye konuştu.

Halk Savunma Birlikleri ya da YPG olarak bilinen silahlı Suriyeli Kürtler ülkenin kuzeyinde, Türkiye sınırına yakın bölgelerde IŞİD militanlarıyla uzun süredir çatışıyor.

İlgili haberler