Putin: Yaptırımlar DTÖ kurallarına aykırı

Telif hakkı AP

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımların Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına aykırı olduğunu iddia etti.

Moskova'da konuşan Putin "Rusya'nın bazı ortakları DTÖ prensiplerini terk etti" dedi ve Rusya'nın ancak iç talebi güçlendirerek uygulanan yaptırımlarla mücadele edebileceğini söyledi.

"DTÖ üyelerinin tüm ülkelerdeki mal ve hizmetlere serbestçe erişimi prensibi, tamamen siyasi amaçlarla çiğneniyor" diye konuşan Putin, adil rekabet gibi unsurların bilinçli şekilde gözardı edildiğini de savundu.

ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri Rusya'yı Ukrayna'daki krize müdahil olmakla ve Rusya yanlısı ayrılıkçı militanları desteklemekle suçluyor.

Rusya ise bu iddiaları reddediyor.

Putin, Rusya'nın Avrupa'dan yaş meyve ve sebze ithalatının durdurulmasının ise 'yaptırımlara karşı misilleme' olarak algılanmaması gerektiğini söyledi. Putin bu kararın yerli üreticileri korumak için atılmış bir adım olduğunu ifade etti.

Telif hakkı Getty

Poroşenko ABD'ye gidiyor

Öte yandan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na katılmak üzere ABD'ye hareket ediyor.

Öncesinde ABD Başkanı Barack Obama ile görüşecek olan Poroşenko'nun Ukrayna'daki krizi çözebilmek için Washington'dan daha fazla destek istemesi bekleniyor.

Ukrayna'da Kiev yönetimi ve ayrılıkçı militanlar 5 Eylül'de bir ateşkes metni üzerinde anlaşmıştı.

Fakat bu anlaşmaya karşın her iki taraftan da ateş açıldığına dair haberler gelmeye devam ediyor.

Poroşenko, kalıcı çözüm için ülkenin doğusundaki ayrılıkçılara daha fazla özerklik vermeye hazır olduklarını dile getirmişti.

Ayrılıkçılar ise bu teklifi reddetmiş ve bağımsızlık istediklerini söylemişlerdi.

Yaklaşık 5 aydır devam eden çatışmalar nedeniyle Ukrayna'da 3 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

İlgili haberler