İskoçya: Açıklanan dört bölgeden bağımsızlığa "hayır"

Telif hakkı Getty

İskoçya'nın Birleşik Krallık'tan ayrılıp ayrılmaması için düzenlenen referandumla ilgili toplam 32 bölgenin dördünde ilk sonuçlar açıklandı.

Dört bölgenin kararı da bağımsızlığa "hayır" demek oldu.

Sonuçların açıklandığı ilk bölge olan Clackmannanshire, 19.036 oy ile bağımsızlığa yüzde 54 oy oranıyla "hayır" dedi. Yüzde 89 katılımın olduğu bölgede "evet" oyu verenlerin sayısı ise 16.350.

Orkney ise sonuçların açıklandığı ikinci bölge oldu. Yüzde 67 oy ile bağımsızlığa "hayır" oyu veren Orkney'de seçime katılım yüzde 83'ün üzerinde.

Western Isles ve Shetland da kararını "hayır" yönünde kullandı. Shetland'da oyların yüzde 64'ü, Western Isles'da ise yüzde 53'ü "hayır" yönünde oldu.

İskoçya'da toplam 32 bölge var ve sonuçların TSİ ile 08.30'dan önce belli olması beklenmiyor.

Bu arada yetkililerin seçimde hileyle ilgili 10 iddiayı araştırdıkları söylendi.

Sabah saat 7'de oy kullanmaya başlayan İskoçlar, saat 22'ye kadar sandık başındaydı.

Sandıklar kapandıktan hemen sonra bir tahmin yayınlayan YouGov isimli bir araştırma kuruluşu, İskoçların yüzde 54'ünün "Hayır" oyu kullanacağını, yüzde 46'nin ise bağımsızlığa "evet" diyeceğini söyledi.

Toplam 2 bin 608 seçim merkezinde gerçekleşen referanduma oy kullanmak için kayıt yaptıran seçmen sayısı, toplam seçmenin yüzde 97'si ile çok yüksek bir orandaydı. İskoçya'da 4 milyon 200 binden fazla seçmen var.

Telif hakkı AP

Seçimde ilk kez 16 ve 17 yaşındaki seçmenler de oy kullandı.

Bağımsızlık ya da birliktelik referandumuna katılım oranının yüksek çıkması bekleniyor.

Gün boyunca seçim merkezlerinde kuyruklar oluşmaması için önlemler alındı.

Bağımsızlık konusundaki kararı oyların sayılmasından sorumlu olan kurumun başındaki Mary Pitcaithly açıklayacak.

Sayılacak oylar arasında postayla kullanılacak olan 789 binden fazla oy da var. Bu sayı, bugüne kadar postayla gönderilen en yüksek düzeyde pusula.

İskoçya seçim kurulu, ancak sayım sürecine dair herhangi bir kaygının ifade edilmesi halinde oyların yerel düzeyde yeniden sayımına gidilebileceğini, sadece sonuçlar başabaş çıktı diye yeniden sayım yapılmayacağını belirtti.

Referandum öncesinde, son anketler İskoçya seçmeninin yüzde 8 ila 14'ünün kararsız olduğunu gösteriyordu. Kararsızların oyları bağımsızlık konusunda önem taşıyor.

Ülkede bazı çevreler, İskoçya'nın Birleşik Krallık ile 307 yıllık birlikteliğinin son bulması halinde Başbakan David Cameron'ın istifa etmesi gerektiğini söylüyor.

Birleşik Krallık'ta, aksi yönde bir karar alınmadıkça, genel seçim 7 Mayıs 2015'te yapılacak.

İlgili haberler