Hindistan'da gelin-damat dedektiflerine talep artıyor

Telif hakkı n

Hindistan'da düğünlerin, farklı kültürlerdekinden çok daha önemli bir yeri var. Birçok aile, bu özel gün için - hatta düğünler çoğu zaman günlere yayılıyor- hayatları boyunca para biriktiriyor.

Ve aileler bu kadar yatırım yaptıkları bir günde düş kırıklığı yaşamamak için müstakbel gelin ve damadı araştıacak özel dedektifler tutuyor.

Hindistan'da sayıları hızla artan evlilik dedektifleri, evlenecek kişilerin eski ilişkilerini, kazançlarını ve ailelerini araştırıyor.

53 yaşındaki Taralika Lahiri, bu mesleğe 1987'de başlamış. Bunun için bir eğitim almamış. İşi işte öğrenmiş.

Sonra ailesinden aldığı 5,000 dolarla 1994'te kendi dedektiflik bürosunu kurmuş.

1987'de bu işi yapan az sayıda kadın varmış. Şimdi bu iş kadınlar arasında çok popüler olmuş.

Kadın dedektiflere talebin fazla olmasının nedeni, dedektifleri tutanların daha çok kadınların olması. Kadınlar, "ajanlık" için başka bir kadından daha kolay yardım istediklerini söylüyor.

Telif hakkı n

Lahiri'nin bürosunda 15 kişi çalışıyor. Lahiri, gelin-damat dedektiflerine talebin atmasını, internet üzerinden kurulan ilişkilerin çoğalmasına bağlıyor, "Daha önce kızlarla erkeklerin arasını onları tanıyan teyzeler, halalar yapardı. Şimdi, internette tanıştığınız kadın ya da erkek herhangi biri olabilir. Bu kişiler belki Hindistan'da bile olmayabilir" diyor.

Anne-babalar, kızları ve oğullarının kendilerine eş olarak seçtikleri insanların gerçek kişiler olduğundan, dolandırıcı olmadığından emin olmak istiyor.

'Kanıt lazım'

Taralika Lahiri, Yeni Delhili bir işadamının, kızının erkek arkadaşını araştırması için kendilerine geldiğini anlatıyor.

Müstakbel damat, pahalı giysiler giyiyor, lüks arabalar sürüyor ve kızlarıyla hep zenginlerin gittiği kafelerde buluşuyormuş. Aile bu durumdan şüphelenmiş ve müstakbel damadın mali durumunun araştırılmasını istemiş.

Telif hakkı n

Lahiri'nin dedektifleri, haftalar süren araştırmadan sonra gencin kızları kandırmak için kendine zengin süsü veren bir dolandırıcı olduğunu ortaya çıkarmış.

Lahiri, gelin ya da damatlara, evlenecekleri kişinin aslında göründükleri gibi olmadıklarını söylemenin zor olduğunu, bu yüzden müşterileri ikna etmek için fotoğraf, telefon kaydı gibi kanıtların toplanması gerektiğini vurguluyor.

Lahiri'nin portoyünde ağırlığı evlilik öncesi soruşturmalar oluşturuyor, ancak karı koca anlaşmazlıkları da işlerinin önemli bir parçasını oluşturmaya başladı.

Boşanma davaları

Hindistan'da boşanma oranları hızla artıyor. Evlilik mahkemeye taşınınca, taraflar iddiaları kanıtlayacak deliller arıyor. Bunlar da daha çok evlilik dışı ilişkiler oluyor.

Telif hakkı n

Avukatlar da, davalarına kanıt toplamak için sık sık Taralika Lahiri gibi dedektiflerden yararlanıyor.

Lahiri, "Daha çok nafaka miktarını azaltma ya da çocuğun velayetini almakla ilgili başvurular var. Mahkemeler kanıt istiyor" diyor ve ABD'de yaşayan bir Hint vatandaşının karısını izlemesini istediğini anlatıyor.

'Felçli' kadının öyküsü

Kadın belinden aşağısının felç olduğunu ve çocuklarına bakmak için çok para gerektiğini söyleyerek yüklü bir nafaka istemiş.

Kocası, bu kadının Yeni Delhi'de bir düğüne gideceğini öğrenmiş ve Taralika'ya ayrıntıları bildirmiş.

Telif hakkı n

Lahiri'nin adamları fotoğrafçı ve garson kılığında düğüne sızmış. Kadını düğünde oynarken görüntülemişler ve görüntüleri Amerika'ya göndermişler. ABD'deki mahkeme kocanın lehinde karar vermiş.

Dedektiflik ücretleri her vakaya göre değişiyor. Ancak Lahiri, ortalama ücretin 500 dolar civarında olduğunu söylüyor.

İlgili haberler