Şincan'daki patlamalarda 'iki kişi öldü'

Çin medyasında çıkan haberlere göre, Şincan bölgesinde meydana gelen bir dizi patlamada iki kişi öldü.

Komünist Parti'nin yerel haber sitesi, üç ayrı noktada Pazar günü meydana gelen patlamalarda yaralananlar da olduğunu belirtiyor.

Müslüman Uygurlar ve Han Çinlileri arasında gerginliğin tırmandığı Şincan'da geçtiğimiz aylarda yönetim merkezi Urumci ve güneydeki Kunming'de sivillere yönelik ölümcül saldırılar düzenlenmişti.

Temmuz ayında Kaşgar kenti yakınlarında polis ve hükümet binalarını hedefleyen saldırılarda onlarca kişi ölmüştü.

Bundan iki gün sonra Çin'in en büyük camii olan Kaşgar'daki caminin imamı, anlaşıldığı kadarıyla bir suikaste kurban gitmişti.

Komünist Parti'nin yerel haber sitesi Tianşan'da Pazar günü yerel saatle akşam 5 sularında meydana gelen patlamaların ardından yaralıların hastaneye kaldırıldığı ve ayrıntıya girmeden ''asayişin sağlandığı'' bildirildi.

Temmuz'da ise Kaşgar yakınlarındaki saldırıda, Çin devlet medyasına göre 96 kişi öldü.

Bu olayla ilgili olarak hükümet yetkilileri ve aktivistler farklı açıklamalarda bulunmuştu. Çin, hükümet binalarına baskın düzenleyen silahlı bir grubun 37 kişiyi öldürdüğünü ve polisin de 59 saldırganı öldürerek karşılık verdiğini açıklamış, Uygurlu aktivistler ise Ramazan'da Müslümanlara karşı başlatılan operasyonu protesto eden gruba Çin polisinin ateş açtığını iddia etmişti.

Çin hükümeti şiddet olaylarından İslamcı gruplarla yurtdışı bağlantıları olan ayrılıkçı Uygurların sorumlu olduğunu söylüyor.

Aktivistler ise şiddetin kökeninde Pekin'in bölgeye uyguladığı baskıcı politikaların yattığını belirtiyorlar.

Bu ay başında, Çin yönetimini eleştiren önde gelen bir Uygurlu akademisyen ayrılıkçılık suçlamasıyla mahkemeye çıkartıldı.

Suçlamayı reddeden akademisyen İlham Tohti hakkında mahkemenin kararını yakında açıklaması bekleniyor. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve ABD, serbest bırakılması için çağrıda bulundu.