Usame Bin Ladin'in damadına ABD'de ömür boyu hapis

El Kaide örgütünün öldürülen lideri Usame Bin Ladin'in damadı ABD'de bir mahkeme tarafından ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

11 Eylül 2001 saldırılarının düzenlendiği sırada El Kaide'nin sözcülüğünü yapan Süleyman Ebu Geyt, o günlerden bu yana ABD topraklarında yargılanıp cezaya çarptırılan en üst düzey El Kaide üyesi olarak kayıtlara geçti.

Kuveyt vatandaşı olan Ebu Geyt, 11 Eylül sonrasında El Kaide tarafından yayınlanan video ve ses kayıtlarında "Cihat çağrısı" yapan isimdi.

Ebu Geyt'i ömür boyu hapse mahkum eden New York mahkemesi yargıcı kararı okurken "Herhangi bir pişmanlık dahi duymuyorsunuz. Görünen o ki Amerikalıları öldürmek ve El Kaide'nin emellerini yerine getirmek için elinize fırsat geçse her şeyi yapabilirsiniz" dedi.

Ebu Geyt ise, tercümanı aracılığıyla son sözlerini söylerken "Allah'tan başka kimseden merhamet dilenmeyeceğim" dedi.

"Benim ellerimi kelepçeleyip canlı canlı gömmeye çalışırken yüzlerce Müslüman gencin ellerindeki kelepçeleri çözüyorsunuz" diye konuşan Ebu Geyt, "Dünya çok yakında bu tiyatronun son bulduğunu görecek" dedi.

Mahkeme eski videoları izletti

Ebu Geyt, Mart ayında mahkeme tarafından suçlu bulunmuş ve cezasını beklemeye başlamıştı.

Usame Bin Ladin'in damadı, 11 Eylül saldırılarından hemen sonra yayınladığı videolarla dünyadaki tüm Müslümanları ABD'ye saldırıya çağırmakla suçlanıyordu.

Ebu Geyt'in, Ekim 2001'de kaydedilen ve "Uçakların fırtınası dinmeyecek" dediği ses kaydı mahkemede dinletildi.

Mahkemede oynatılan bir videoda ise, Ebu Geyt ve Usame Bin Ladin'in iki üst düzey El Kaide üyesi ile birlikte yan yana oturduğu gösterildi.

2001'de kaydedilen videoda Ebu Geyt ve Usame Bin Ladin 11 Eylül saldırılarını savunuyordu.

11 Eylül saldırıları

2001 yılında El Kaide örgütü tarafından kaçırılan yolcu uçaklarıyla ABD topraklarında düzenlenen saldırılarda New York'taki Dünya Ticaret Merkezi kulelerinin yanı sıra savunma bakanlığı binası Pentagon da vurulmuştu.

Saldırılarda yaklaşık 3 bin kişi hayatını kaybetmiş ve dönemin ABD Başkanı George W. Bush Afganistan ile Irak'ta "Teröre karşı savaş" adı altında askeri harekatlar başlatmıştı.

O dönemde El Kaide'nin lideri olan Usame bin Ladin ise 2 Mayıs 2011'de ABD Başkanı Barack Obama'nın verdiği yetkiyle Pakistan'da gizli bir operasyon düzenleyen ABD askeri güçleri tarafından öldürülmüştü.