Kutuplarda buz alanları farklı gelişiyor

  • Jonathan Amos
  • BBC Bilim Muhabiri

Kuzey ve Güney kutuplarındaki değişikleri inceleyen uzmanlar, Kuzey Kutbu'ndaki denizlerde bulunan buz tabakalarının, yaz aylarının asgari düzeyini aştığını açıkladı.

17 Eylül tarihinde 5,01 milyon kilometre kareye düşen buzul alanı, o tarihten beri bir miktar arttı.

Bu da sonbahar soğuklarının etkisini göstermeye başladığına işaret ediyor.

Bu yılki asgari buz alanı, geçen yılkinden (5,10 milyon km. kare) biraz daha düşük.

Bu da 2014 yazını, modern uydu kayıtlarının tutulmaya başlanmasından bu yana, buzulların en düşük düzeyde olduğu altıncı yıl olarak sınıflandırıyor.

Buna karşılık Antarktika'da durum çok farklı.

Antarktika'da, kış aylarındaki buz tabakası genişlemesi sürüyor.

Birkaç hafta sonra azami buz miktarına ulaşması beklenen Güney Kutbu denizlerinin, son yıllarda olduğu gibi yine rekor kırmaya devam edeceği düşünülüyor.

Antarktika çevresindeki buz miktarı 20 milyon km. kareye ulaştı.

Kuzey ve Güney Kutup'larındaki denizlerle görülen buz tabakaları, bu hafta Londra'da düzenlenen bir konferansta ele alınıyor.

ABD Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi'nden Prof. Julienne Stroeve, "Kuzey Kutbu'nda bu yıl görece serin bir yaz yaşandığını; bunu 'normal bir yıl' olarak nitelediklerini" söyledi.

Rüzgarların yardımıyla buz tabakalarının Kuzey Kutbu'nda Kanada'ya ait takımadalara doğru sürüklendiğini ve buz kütleleri oluştuğunu kaydeden Prof. Stroeve, bu sayede bölgedeki buzların erimediğini ve bölgeden dışarıya çıkmadığını söyledi.

Prof. Stroeve, son iki yaz süresince 2012'deki rekor düzeyde düşük buz miktarına kıyasla daha fazla buz tabakası kaldığını belirtmekle birlikte uzun erimli çizginin devam ettiğini ve Eylül ayında Kuzey Kutbu'ndaki denizlerde bulunan buz miktarının, her on yılda, yüzde 10 oranından fazla azalmakta olduğunu vurguladı.

Son sekiz yıldır, bölgedeki buz tabakaları, en düşük düzeylerde seyrediyor.

Bunun nedeni de yeryüzünün ısınması. Kuzey Kutbu, dünyanın en hızlı ısınan bölgelerinden biri.

Bununla birlikte bilim insanları her iki kutup bölgesindeki gelişmeleri kıyaslarken temkinli davranıyor.

İki bölgenin coğrafi nitelikleri farklı. Kuzey Kutbu, karayla çevrili bir okyanus bölgesi; Antarktika ise okyanusla çevrili büyük bir kara kütlesi.

Güney Kutbu, Büyük Okyanus'la Atlas ve Hint Okyanuslarının etkileri altında. Bu yüzden de, buz tabakalarının tepkileri değişik oluyor.

İngiliz Antarktika Araştırmaları'nda çalışan Dr. Paul Holland, Güney Kutbu denizlerindeki buz tabakası yüzeyindeki artışın, Kuzey Kutbu'ndaki azalma hızının beşte biri düzeyinde olduğunu kaydetti.

Güney Kutbu'ndaki denizlerde bulunan buz hacminin, Kuzey Kutbu'ndaki azalmanın onda biri oranında çoğaldığı da vurgulandı.

Dr. Paul Holland, "Antarktika genelde düz bir alan. Buz tabakalarının yüzeyinin artması bir bakıma dikkatleri başka bir noktaya çekiyor. Asıl ilginç soru ise, Güney Kutbu'nun niçin Kuzey Kutbu gibi küçülmediği. Bu soru yeterince sorulmuyor." dedi.