Jimmy Choo ayakkabıları Londra borsası yolunda

Lüks tasarım ayakkabı markası Jimmy Choo Londra borsasında halka açılma kararı aldı. Şirket elde edeceği halka arz gelirini yeni pazarlara açılmak için kullanacağını söyledi.

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 460 milyon dolar satış geliri elde eden Jimmy Choo'dan yapılan açıklamada "Şirketimize yatırım yapanlar hızlı büyüme potansiyelinden faydalanacak" dedi.

Şirketin CEO'su Pierre Denis, "Yolumuza halka açık bir şirket olarak devam etmek ve marka değerimizi artırmak istiyoruz" diye konuştu.

Jimmy Choo, orta vadede yılda 10 ila 15 yeni mağaza açarak büyümeye devam etmeyi hedefliyor. Halka arzda şirket hisselerinin en az yüzde 25'inin satılacağı ifade ediliyor.

1990'larda Londra'da butik ayakkabı üretimi ile sektöre giren ve markaya da adını veren Jimmy Choo, 2001'de şirketten ayrılmış ve tüm işletme haklarını yeğeni Sandra Choi'ye devretmişti.

Choi, şirketin kreatif diretörü olarak çalışmaya devam ediyor. Şirketin çoğunluk hissedarı ise artık lüks tüketim pazarına yönelik şirketleri bünyesinde barındıran JAB Luxury.

Hedef Çin pazarı

Halka arzla birlikte elde edilecek yeni kaynakların özellikle hızla büyüyen ve giderek bilinçlenen Çin pazarında kullanılacağı belirtiliyor.

Çin'de Jimmy Choo'nun rakiplerine kıyasla dezavantajlı konumda olduğunu söyleyen şirket yöneticileri, aradaki farkı kapatmak için "büyüme trendinin yeni safhasına geçmeye hazırız" diyor.

Çin'de 10 mağazası bulunan şirket orta vadede bu sayıyı 30'a çıkarmayı amaçlıyor.

Latin Amerika ve Doğu Avrupa da Jimmy Choo'nun girmeyi planladığı pazarlar arasında.