İtalyan gazetesinden IŞİD’le takas iddiası

  • Övgü Pınar
  • Roma, İtalya

İtalyan Il Foglio gazetesi, IŞİD örgütünün kaçırdığı Türkiye’nin Musul Konsolosluğu çalışanlarının serbest bırakılmasını sağlayan “anlaşmayı” öğrendiklerini yazdı.

Gazetenin iddiasına göre, konsolosluk çalışanlarının özgürlüğü için Türkiye, “Suriyeli bir isyancı grup” ve IŞİD arasında pazarlıklar yapıldı ve sonunda, öldürülen IŞİD komutanı Hacı Bekir’in karısının da aralarında bulunduğu esirler IŞİD’e teslim edildi.

Il Foglio, “İşte 49 rehineyi kurtarmak için Türkiye ile El Bağdadi (IŞİD lideri) arasında yapılan gizli anlaşma” başlıklı haberinde şu ifadelere yer verdi:

“Suriyeli bir kaynak, Musul’da kaçırılan rehineleri kurtarmak için Ankara’nın gizli servislerinin yürüttüğü operasyonun bir kısmını bize anlattı. Türkiye, Haziran’dan bu yana esir tutulan Musul Konsolosluğu personelinin serbest bırakılması için IŞİD ile gizli bir anlaşma yaptı. Anlaşmanın temelinde esir takası yer alıyordu. Il Foglio, İslam Devleti’nin geri almayı çok önemsediği bu kişilerden en azından birinin kim olduğunu öğrendi…”

Hacı Bekir'in karısı

Il Foglio, bu kişinin, Ocak ayında öldürülen Hacı Bekir’in (IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi’nin yardımcısı) karısı olduğunu öne sürdü. Suriyeli bir isyancı grup tarafından öldürülen Hacı Bekir’in karısı, aynı grup tarafından esir alınmıştı. Gazeteye konuşan bir kaynak kadının hem isyancılar, hem de IŞİD için çok önemli bir “hazine” olduğunu söyledi. İsmi açıklanmayan kaynak şunları anlattı:

“İslam Devleti’nin askeri komutanı Çeçen Ömer her pazarlıkta bu kadını istiyordu. İsyancılar başka 60 rehineyi vermeyi teklif etse de Çeçen onlarla ilgilenmiyordu, Hacı Bekir’in karısını geri almak için ısrar ediyordu. Kadın, her şeyden daha öncelikliydi. Neden mi? Kadının gördüklerini anlatmasından korkuyorlar, kocasının, Saddam’ın adamıyken örgütün başına nasıl geldiğini anlatmasından korkuyorlar. Eğer kadını geri alırlarsa öldüreceklerini düşünüyorum.”

Il Foglio gazetesi, Hacı Bekir’in karısını esir tutan grubun, “kendileri için çok önemli olan sınırı kontrol eden Türkiye’ye “hayır” diyemediğini” yazdı. Geçen cumartesi günü Türkiye’nin Musul Konsolosluğu çalışanlarının serbest bırakıldığı sıralarda kadının da IŞİD’e teslim edildiğini öne sürdü. Gazete, esir takasının MİT yasasındaki değişiklikler sayesinde mümkün olduğunu da vurguladı.

Öte yandan yaklaşık 10 gün önce Il Foglio’ya konuşan bir Türk diplomatik kaynak, Ankara’nın IŞİD karşısındaki durumunu, “lisede küçük çocukları testislerinden yakalayarak İstiklal Marşı’nı tersten okutan üst sınıftaki çocuklara” benzetti.

Gazete, henüz Türk rehineler IŞİD’in elindeyken yapılan bu yorumun Ankara’nın neden IŞİD karşıtı koalisyonda yer almadığını açıkladığını yazdı.