Eğitimciler grevde

  • Sinan Onuş
  • Ankara

Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim İş, Anadolu Eğitim Sen, Aktif Eğitim Sen üyesi eğitimciler, hükümetin eğitim politikalarını protesto etmek için tüm Türkiye’de bir günlük iş bıraktı.

Alanlara çıkan eğitimcilerin gösterileri birçok ilde olaysız geçerken, polis, Sinop'ta, valilik binası önünde basın açıklaması yapmak isteyen öğretmenlere biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.

Müdahale sırasında öğretmen olduğu belirtilen bir kadın, polisin attığı biber gazı fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaralandı.

Eğitimciler düzenledikleri yürüyüşlerde “Parasız eğitim, sınavsız üniversite”, “Eğitime bütçe, okula ödenek”, “Eğitimde kadrolaşmaya dur demek için grevdeyiz”, “Irkçı, gerici, cinsiyetçi, piyasacı eğitime hayır”, “Dindar, kindar nesil olmak istemiyoruz”, “Gerici eğitime hayır” sloganları yazılı pankartlar taşıdı.

Ankara Güvenpark'ta toplanan Eğitim Sen ve Eğitim İş üyeleri ise Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) yürüdü. Öğrenciler de eğitimcilerin eylemine katılarak destek verdi.

Eğitim Sen ve Eğitim İş Sendikası’nın Milli Eğitim Bakanlığı önündeki eyleminin bitmesinin ardından bu kez de Türk Eğitim-Sen üyesi bir grup, “eğitim çalışanlarının haklarının verilmesi için” Kızılay'dan Milli Eğitim Bakanlığı’na kadar yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “milli eğitimdeki haksızlıklara, hukuk tanımazlığa, adam kayırmalara karşı” toplandıklarını belirtti.

Birçok ilde eylemler oldukça renkli geçerken Türk Eğitim Sen Nevşehir Şubesi üyesi eğitimciler de MEB’in uygulamalarını, üzerinde “Yolsuzluk”, “Yoksulluk”, “Yasaklar”, “Adalet” ve “Kalkınma” yazan balonları teker teker patlatıp Atatürk Anıtı önüne kalem bırakarak protesto etti.