Obama 'ölüm ağına' karşı destek istedi

New York'taki BM Genel Merkezi'nde konuşan ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD'in ''ölüm ağını'' ortadan kaldırmak için dünya devletlerinden yardım istedi.

Obama, ismini 'İslam Devleti' olarak değiştiren IŞİD hakkında, ''Böyle bir şer örgütüyle pazarlığa oturmak, oturup konuşmak söz konusu olamaz.'' dedi.

Amerikan uçaklarının Irak ve Suriye'de geniş bölgeleri kontrolüne geçiren IŞİD'e yönelik saldırıları artıyor.

Başkan Obama, IŞİD karşıtı koalisyona katılmak için yardım öneren 40'ı aşkın ülke olduğunu kaydetti.

IŞİD'e bağlı ağır silahlarla donanımlı Sünni militanlar, bölgedeki Hristiyan, Ezidi, Şii azınlıklara ve ellerinde tuttukları Batılı rehinlere, baş kesme dahil, ölümcül saldırılarda bulunarak binlerce kişiyi dehşet içinde köy ve kasabalarından kaçmaya zorladı.

Amerikan ordusundan yapılan açıklamaya göre Amerikan savaş uçakları son olarak IŞİD'in araçlarını ve cephaneliklerini vurdu.

Hava saldırıları

Amerikalı askeri yetkililer Suriye-Irak sınırındaki Ebu Kemal yakınlarında sekiz ve doğu Suriye'de yer alan Der Zor'da iki IŞİD aracının hasara uğratıldığını açıkladı.

Irak'ta ise Bağdat'ın batısında ve Erbil yakınlarında IŞİD hedeflerine hava saldırıları düzenlenirken, bundan önceki saatlerde Türkiye sınırı yakınlarda da hedefler vuruldu.

BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Başkan Obama, ''Bu gibi katillerin anladığı tek dil, kuvvet kullanımıdır.'' dedi.

IŞİD'e karşı geniş bir koalisyonla işbirliği içinde çalışacaklarını belirten ABD Başkanı, ''Tek başımıza hareket etmiyoruz. Yabancı toprakları işgal edecek Amerikan askerleri göndermek gibi bir niyetimiz de yok. Bunun yerine, IŞİD'e karşı varlıklarını sürdürmek için savaşan Iraklılara ve Suriyelilere destek vereceğiz. Amerika askeri gücünü, hava saldırılarıyla IŞİD'i püskürtmek için kullanacak.'' diye devam etti.

''IŞİD'le savaşan güçleri eğitip donanımlarını sağlayacaklarını'' belirten Obama, militanların finansmanını ve bölgeye girip çıkan cihatçı trafiğini durdurmak için çalışacaklarını söyledi.

Erdoğan da New York'ta

New York'ta bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin IŞİD' karşı koalisyona destek sunacağını söylerken, bu desteğin ne tür olacağı sorusuna, ''Her türü kapsar. Askeri, siyasi hepsi..." diye yanıt verdi.

Sabah saatlerinde Ankara'da gazetecilerle biraraya gelen Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ise, askeri katkının "illa kurşun sıkmak anlamına gelmeyeceğini" belirtti. Akdoğan bunun lojistik ve istihbarat desteği de olabileceğini söyledi.

Akdoğan, ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin, "Türkiye'yi ön saflarda görmek isteriz" sözlerine karşılık olarak da, “Türkiye'ye ev ödevi verme noktasında değilsin. Sen atman gereken adımları attın mı? Türkiye bir şeyi ispatlamakla mükellef değil, bir şeyi ispat etmek zorunda değil. Kendi yol haritamıza göre adımlar atılır” diye konuştu.

Türkiye'den yalanlama

Bu arada Suriyeli muhalifler, Türkiye yakınlarındaki Kürt kenti Kobani çevresinde de IŞİD hedeflerine hava saldırıları düzenlendiğini söylediler.

Görgü tanıkları Türkiye tarafından iki askeri uçağın geldiğini gördüklerini aktarıyor, ancak Türk yetkililer saldırılarda Türkiye'nin ne hava sahasının, ne de askeri üslerinin kullanıldığını açıkladı.

Reuters haber ajansına konuşan, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin yöneticisi Rami Abdülrahman, Arapça'da Ayn el Arab olarak da bilinen Kobani'nin 30-35 kilometre batısındaki mevkiye düzenlenen hava saldırılarında yer alan uçakların Türkiye tarafından geldiğini öne sürmüştü.