Seattle'da gıda israfına ceza kesilecek

Seattle şehir meclisi çok fazla yiyecek israf eden işletmelerin ve kent sakinlerinin cezalandırılmasını kabul etti.

Yeni kurallara göre, çöp bidonları yüzde 10'dan fazla gıda atığı içeren hanelere 1 dolar, işletme ve apartmanlara ise 50 dolar para cezası verilecek.

Şehir şu anda atıklarının yüzde 56'sını geri dönüşüme tabi tutuyor.

2015 yılına kadar da bu oranı yüzde 60'a çıkarmayı hedefliyor.

ABD'nin kuzeydoğusundaki Washington eyaletinde bulunan Seattle kenti, sera gazı emisyonlarını azaltmak için doğal gübre yapmayı zorunlu hale getiren ikinci ABD kentidir.

Bunu ilk kez yapan kent ise San Francisco.

Gıda israfı ve doğal gübre

Gıda atıkları doğal gübre üretiminde başlıca kaynaklardan biri.

Doğal Kaynaklar Savunma Konseyi tarafından hazırlanan bir rapora göre, ABD'de gıdanın yüzde 40 kadarı israf edilmektedir.

ABD Çevre Koruma Ajansı'na göre, gıda artıklarının sadece yüzde 5'i gübreye dönüştürülüyor.

Seattle'da israfa ceza

Seattle'da yeni kurallar uyarınca, 1 Ocak 2015'ten itibaren haneler bu konuda uyarılacak ve 1 Temmuz'dan itibaren de para cezası verilecek.

Yeni uygulamada çöp toplayıcıları çöp bidonlarında çok fazla yemek atığı gördükleri halde bunu bilgisayarlı sistemde not edecek ve ceza çöp sahibinin faturasına eklenecek.

Seattle Times gazetesine göre, apartman ve işletmeler de gıda atıklarını sınırlamak zorunda ama onlar para cezasından iki uyarı alacak.

Seattle Kamu Hizmetleri katı atık müdürü Tim Croll bu programın şehir için bir gelir kaynağı olarak hayata geçirilmediğini söylüyor.