Ukrayna'dan Rusya'ya yaptırımı sürdürme çağrısı

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Batı'yı ülkesinin tüm topraklarının kontrolünü yeniden kazanıncaya kadar Rusya'ya yönelik yaptırımları kaldırmamaya çağırdı.

Daha önce, ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Ukrayna ile doğuda ayrılıkçı isyancılar arasındaki bir ateşkesi desteklediği takdirde yaptırımların kaldırılabileceğini söylemişti.

Başbakan Arseniy Yatsenyuk BM Genel Kurulu'na yönelik konuşmasında Rus birliklerinin hâlâ doğu Ukrayna'da faaliyette olduğunu söyledi.

Yatsenyuk "Kırım eskiden olduğu gibi yine Ukrayna'nın bir parçası olacaktır" dedi.

Rusya Mart ayında Ukrayna'nın güney yarımadası Kırım'ı ilhak etmişti.

Bu Ukrayna ve Batı tarafından kınanmıştı.

Batı Rusya'yı, Ukrayna'daki ayrılıkçıları desteklemek ve çatışmayı körüklemekle suçluyor.

Bu nedenle Rusya'ya ekonomik ve ticari yaptırımlar uyguluyor.

Rusya Ukrayna'ya Rus asker gönderdiği ve isyancıları silahlandırdığı iddialarını yalanlıyor.

Ancak Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri Ukrayna'daki çatışmadaki rolü nedeniyle Rusya'ya karşı yaptırımlarını sürdürüyor.

Kanlı iç savaş

NATO, Ukrayna'da çatışmaların başladığı Nisan ayından bu yana 3 bin 245 kişinin öldüğünü açıkladı.

Dün New York kentindeki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda konuşan ABD Başkanı Barack Obama, 'ABD ve müttefiklerinin Ukrayna halkını desteklediğini' tekrarladı.

Obama Rusya'nın "barış ve diplomasi yolunu" seçmesi halinde, yaptırımları kaldırabileceklerini söyledi.

Ukrayna'da taraflar 5 Eylül'de ateşkes sağlamış ve ülkenin doğusunda 30 km'lik bir tampon bölge kurulmasını kararlaştırmıştı.

Salı günü de ülkedeki ayrılıkçıların liderleri 2 Kasım'da seçim yapacaklarını açıklayarak Kiev'e meydan okudu.

Ukrayna parlamentosu geçen hafta Donetsk ve Luhansk bölgelerinde bazı topraklara, üç yıl süreli "kendi kendini yönetme" hakkı tanımıştı.

Rusya askerlerini çekiyor mu?

Dün NATO, Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçı bölgelerde bulunan Rus askerlerinin büyük oranda geri çekildiğinin gözlemlendiğini, ancak ülkede hala Rus askeri bulunduğunu açıkladı.

NATO Sözcüsü Jay Janzen, bazı kontrol noktaları Rusya yanlısı ayrılıkçıların elinde bulunduğu için, Ukrayna'daki Rus askeri sayısını tam olarak bilemediklerini belirtti.

Sözcü, binlerce Rus askerinin de hala Rusya'nın Ukrayna sınırı çevresinde beklemekte olduğunu, Rus özel birliklerinin de Ukrayna içinde faaliyetlerine devam ettiklerini söyledi.

Rusya ise ayrılıkçı Donetsk and Luhansk bölgelerine asker gönderdiği ve ayrılıkçıları silahlandırdığı iddialarını reddediyor.