Sierra Leone'de Ebola karantinası genişletildi

Sierra Leone Cumhurbaşkanı Ernest Bai Koroma, Ebola virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla karantina bölgesini bir milyon kişiyi daha içine alacak şekilde genişletti.

Ülkenin kuzeyindeki Port Loko ve Bombali'yle güneydeki Moyamba karantina altına alındı.

Sierra Leone'nin daha önce karantinaya alınan iki bölgesinde 600'den fazla kişi Ebola virüsü nedeniyle öldü.

Bu arada ABD Başkanı Barack Obama, Batı Afrika'daki Ebola salgınını durdurmak için dünyanın daha hızlı harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Obama BM'deki üst düzey Ebola toplantısı sırasında "Bulunduğumuz yerle olmamız gereken yer arasında önemli bir uçurum var" dedi.

Salgınla ilgili diğer gelişmelerde;

  • Dünya Sağlık Örgütü'nün yeni verilerine göre salgında 2.917 kişi öldü. En kötü etkilenen ülkeler Sierra Leone, Liberya ve Gine.
  • Sierra Leone'de Ebola'ya yakalanan İspanyol misyoner Manuel Garcia Viejo, Madrid'de yattığı hastanede öldü. Viejo, Ebola'dan ölen ikinci İspanyol vatandaşı oldu.
  • Liberya'da virüse yakalanan ABD'li yardım çalışanı Dr. Rick Sacra iyileşti ve hastaneden taburcu edildi.
  • Dünya Bankası Ebola'yla mücadele için ayırdığı 230 milyon dolara, 170 milyon dolar daha ekleneceğini duyurdu.

Sierra Leone lideri Koroma'nın karantina duyurusu geçen Pazar günü sona eren ülke çapındaki sokağa çıkma yasağını izliyor.

Ülkenin doğusundaki iki bölge Ağustos başından bu yana karantina altındaydı. İki bölgenin daha karantinaya alınması 6,1 milyon nüfuslu ülkede insanların üçte birinin serbest hareket edememesi anlamına geliyor.

DSÖ: Hala yatak açığı var

Sierra Leone'de üç gün uygulanan sokağa çıkma yasağı sırasında bir milyondan fazla hane ziyaret edildi ve 130 yeni vaka tespit edildi.

Cumhurbaşkanı Koroma sokağa çıkma yasağının başarılı olduğunu ve sorunun büyüklüğü nedeniyle ek bölgelerin karantinaya alındığını vurguladı.

Telif hakkı EPA

Sierra Leone'nin başkenti Freetown'daki BBC Muhabiri Umaru Fofana karantinaya alınan Port Loko bölgesinde ülkenin iki demir madeni şirketinin faaliyet gösterdiğini ve karantinanın işletmelere darbe vurabileceğini söylüyor.

Dünya Sağlık Örgütü salgından en çok etkilenen ülkelerde artık daha fazla sağlık çalışanı ve tedavi merkezi olmasına karşın, Sierra Leone ve Liberya'da hala önemli bir yatak sıkıntısı olduğunu ve iki bin ek yatağa ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.