Karaciç: Bosna'daki savaş suçlarının 'itici gücü'

Radovan Karaciç Telif hakkı Getty

Lahey'deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi (ICTY) savcıları, 1990'larda Bosna'da Sırp olmayanların uğradığı zulmün arkasında Bosnalı Sırp lider Radovan Karaciç'in bulunduğunu belirtti.

Savcılar, Karaciç'in 5 yıldır yargılandığı Lahey Mahkemesi'nde kapanış konuşmalarını yaparken, eski Bosnalı Sırp liderin suçlamaları dikkatle dinlediği gözlendi.

Savcılık makamı Karaciç'in ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasını istiyor. Karaciç, Bosna savaşı sırasında, aralarında soykırım da bulunmak üzere 11 ayrı suç işlemekle itham ediliyor. Karaciç hakkındaki hükmün bir yıl içinde verilmesi bekleniyor.

BM savcısı Alan Tieger, "Etnik temizlik politikasının Karaciç'in önderliğinde yürütüldüğü ortaya çıkmıştır" dedi. Karaciç, eski Bosnalı Sırp general Ratko Mladiç ile birlikte, Sırpların hak iddia ettiği topraklarda yaşayan Bosnalı Hırvatları ve Boşnakları bölgeden sürmek veya katletmekle suçlandı.

Telif hakkı AP

Karaciç ve Mladiç'in "etnik bakımdan saf bir bölge oluşturma" amacıyla hareket ettikleri kaydedildi.

69 yaşındaki Karaciç ise, kendisini, "Sırp kimliğini korumak için kahramanca savaş vermiş yurtsever bir lider" olarak tanımlıyor. Karaciç'in kendi savunmasını Çarşamba veya Perşembe günü tamamlaması bekleniyor.

Karaciç'in avukatı Peter Robinson, "müvekkilim bekliyor. Çarşamba günkü oturum, yargıçları masum olduğuna inandırabilmesi için son fırsatı olacak" dedi.

Lahey Mahkemesini Bosna savaşından sağ kalmayı başaran bazı kişiler de izliyor.

Srebrenitza Anneleri grubunun sözcüsü Münire Subaşiç, "Suçlu Karaciç'in ömür boyu hapse mahkum edilmesini, yalnızca Srebrenitza'daki değil, Bosna'nın diğer kentlerindeki soykırımlardan da sorumlu tutulmasını bekliyoruz." dedi.

İlgili haberler