Irak: Kürt güçlerden IŞİD'e üç ayrı cepheden saldırı

Telif hakkı AFP

Irak'ın kuzeyinde Kürt güçlerin IŞİD'e (Irak Şam İslam Devleti) karşı üç cephede saldırıya geçtiğini bildiriliyor.

Fransız Haber Ajansı AFP, Kürt güçleri içindeki# ismini açıklamayan üst düzey yetkililere dayanarak, Suriye-Irak sınırındaki Rabia kenti çevresinde, Musul'un kuzeyinde ve Kerkük'ün güneyinde saldırılar olduğunu belirtti.

Peşmerge içindeki üst düzey bir isim AFP'ye, Kürt güçlerin, Es-Saudiye ve Mahmudiye köylerini almaları ardından, Rabia kentine girdiğini söyledi ve "Kara birlikleri şimdi Rabia'nın merkezinde savaşıyor" dedi.

Rabia, Musul'un yaklaşık 100 kilometre kuzeybatısında.

Doğan Haber Ajansı da Peşmergelerin bu sabah Rabia bölgesinde 30 ayrı noktaya operasyon düzenlediğini belirtti.

Erbil merkezli haber kanalı Rudaw ise, 'Peşmerge güçleri ve YPG (Halk Savunma Birlikleri) savaşçılarının Rabia kentinin kontrolünü ele geçirdiğini' belirtti.

Çatışmalar devam ediyor

AFP'ye konuşan yetkili, kentin yaklaşık 60 kilometre kuzeybatısında bulunan Zumar'da da Peşmergelerin IŞİD'e saldırdığını belirtti.

Irak'ın en büyük barajının gölünün yakınlarında yer alan Zumar, Kürtler ile IŞİD arasındaki çatışmalarda kilit bir konumda bulunuyor.

Güneydeyse Peşmerge güçlerinin IŞİD'in elindeki Dakuk kasabası çevresindeki köyleri geri aldığı aktarılıyor.

Peşmerge Komutanı Westa Rasul AFP'ye, "Saad ve Halid köylerini özgürleştirdiler. Peşmerge, şiddetli bir muharebe ardından alanın tam kontrolünü sağladı" dedi.

Doğan Haber Ajansı ise "bu sabah, Peşmergelerin ve PKK'lıların Kerkük'e bağlı üç köye operasyon düzenlediğini, çatışmalar ardından iki köyün Kürt güçlerine geçtiğini" bildirdi.

Rudaw, haberinde, "Dakuk'ta Peşmerge güçleri ve HPG (PKK'nın askeri kanadı) gerillaları, sabah erken saatlerde IŞİD'e karşı geniş çaplı bir operasyon başlattı" diye yazdı.

Telif hakkı REUTERS

Westa Rasul, Peşmerge güçlerinin Kerkük'ün 30 kilometre güneyindeki El Wahda köyüne ilerlediğini söyledi.

Üç ayrı çatışma alanında da ölü ve yaralılar olduğu aktarılıyor.

Bu arada koalisyon güçlerine bağlı uçakların Irak'taki hava saldırıları devam ediyor.

İlgili haberler