IŞİD hava saldırılarına 'uyum sağlıyor'

Telif hakkı AFP

ABD'nin, Kuzey Irak'taki IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) mevzilerini hedef alan hava saldırılarının başlamasının üzerinden yaklaşık 2 ay geçti.

Militanların bu yeni duruma uyum sağladığına dair emareler bulunuyor.

IŞİD'in denetimi altındaki bölgelerdeki görgü tanıkları ve aşiret kaynakları, IŞİD'in elindeki kontrol noktalarının azaldığını ve muhtemelen hava saldırılarında hedef olmamak için, artık daha az sayıda savaşçının cep telefonu kullandığını anlatıyor.

Militanların ayrıca hemen göze çarpan zırhlı araç konvoyları yerine motorsiklet kullandıkları görülüyor.

Hedef tarayıcıları yanıltmaya çalışmak amacıyla, siyah bayraklarını sivillere ait ev ve tesislere diktiklerine dair birçok haber var.

Koalisyon güçlerince hedef seçilip bombalanan binalarının birçoğunun saldırıların öncesinde boşaltılmış olduğu bildiriliyor.

'Hareket kabiliyetleri var'

Telif hakkı AP

Kerkük'ün güneyindeki bir köyden bir aşiret şeyhi, IŞİD militanlarının, köydeki en büyük yönetim merkezlerinden birini, hava saldırısının kendi bölgelerini hedef alabileceğini duymalarından önce terk ettiklerini söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen şeyh, "Bütün mobilyalarımızı, araçlarımızı ve silahlarımızı aldılar. Sonra da yol kenarlarına bomba yerleştirdiler ve yönetim merkezlerini yıktılar" dedi.

IŞİD militanlarının kolayca hareket edebilmeleri, geri çekilme ve yeniden toplanma bakımından, düzenli ordu birliklerinden daha hızlı olmalarını sağlıyor.

İngiliz ordusundan emekli eski bir tugay komutanı olan güvenlik uzmanı Paul Gibson, "Bu, çok denenmiş bir formül" diyor.

Gibson şöyle konuşuyor:

"Militanların hava saldırılarıyla karşı karşıya gelmeye başladıklarında yapacakları ilk iş koalisyon güçlerinin vurmaları için müsait hedefleri azaltmak olacaktır. Dağılacaklar, cep telefonu ve telsizlerle haberleşmeyi azaltacaklar. Böylece elektronik işaretler azalacak."

IŞİD birçok yabancı militandan oluşuyor; bunlar Afganistan, Çeçenistan ve en son olarak da Libya'daki çatışmalarda edindikleri hayatta kalma deneyimlerini şimdiki savaşlarına taşıyor.

Gibson, grubun bu nedenle çok hızlı olarak hava saldırılarına uyumlu hareket etmeyi öğrendiğini düşünüyor.

'Görüntü almaya yasak'

IŞİD tarafından "disiplinsizliği önlemek adına" yayımlanan muhtıra kapsamında, militanların fotoğraf çekmeleri, cep telefonu ve kameralarla görüntü almaları yasaklandı.

İslam Devleti Genel Komitesi tarafından yayımlanan bu muhtıra, Twitter'da "medya gizliliği kampanyası" etiketiyle dolaşıyor.

Emir, çekim yapmanın sadece, "muharebeleri belgelemek ve görüntülemekle görevli" medya personeli tarafından yapılacağı ve bu kuralı çiğneyenlerin soruşturmaya uğrayacağı belirtiliyor.

IŞİD sempatizanlarının bu emre nasıl uyduğunu açıklamak için, yeni Twitter hesapları da ortaya çıktı.

Bir tweet'te, "Hareketlerini duyurarak kardeşlerinize kötülük yapmayın. Eski muharebelerin görüntülerini yayımlamak veya teyit edilmiş yeni muharebeleri kutlamakta ise sakınca yok." deniyor.

Başka bir Tweet'te basit bir şekilde, 'gizlilik başıboşluk değildir' deniyor.

Brig Gibson'a göre, IŞİD, yerel halkı, koalisyon güçlerinin karşısındaki saflara itebilir.

Gibson, "Kendilerini halkın içerisinde saklamaya çalışacaklar. Hastane, cami gibi, koalisyon güçlerince vurulması durumunda, verilecek sivil kayıplardan Batı'nın da eşit ölçüde zarar göreceği binalar kullanacaklar." diyor.

Irak'ta vurulan sivillerin görüntüleri, daha önce de, cihatçı internet siteleri ve sosyal medyada, yandaş kazanma aracı olarak kullanılmıştı.

Hava saldırılarının ancak bir ölçüde insani temellere dayandığı mevcut durumda, bu tür görüntüler, koalisyon güçleri üzerinde fazlasıyla olumsuz etki yapabilir.

İlgili haberler