Abadi: Arap ülkeleri IŞİD'e yönelik operasyona katılmasın

Telif hakkı U.S. Department of Defence

Irak Başbakanı Haydar el Abadi BBC'ye yaptığı açıklamada, Arap ülkelerinin Irak'ta IŞİD'e yönelik hava saldırılarına katılmasına "kesinlikle" karşı olduğunu söyledi.

Abadi, BBC mülakatında, Batılı ülkelerin hava kuvvetlerinin Irak'ta cihatçı örgüte karşı verilen mücadelede "birçok boşluğu doldurduğunu" ifade etti.

IŞİD'e karşı oluşturulan uluslararası koalisyonda Suudi Arabistan, Katar, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi birçok Arap ülke de yer alıyor.

Telif hakkı AP

Suriye'deki IŞİD hedeflerine yönelik hava saldırılarına dört Arap ülkesi uçaklarıyla destek vermişti.

Ancak Irak'taki IŞİD hedeflerine şimdiye dek yalnızca ABD, İngiltere ve Fransa saldırılar düzenledi.

Irak, kara harekatı için yabancı asker istemiyor

Irak'ın başkenti Bağdat'ta BBC'ye konuşan Abadi, Irak ordusunun IŞİD'i ancak 'iyi bir hava korumaları olursa' yenebileceğini söyledi.

Abadi bununla birlikte yabancı kara birliklerine ihtiyaç olmadığını söyledi.

Abadi, kara harekatlarında Irak askerleri dışında hiçbir askeri kabul etmeyecekleri konusunda son derece net olduklarını söyledi.

Irak lideri, Irak güçlerinin IŞİD'in ülkesine yönelik tehdidini kontrol altına aldıklarını, Bağdat'a saldırı tehlikesini ortadan kaldırdıklarını belirtti.

Abadi, Irak halkının korunmasını sağlama almak amacıyla orduyu yeniden yapılandırdığını ve İngiltere'den eğitim, istihbarat ve teknoloji desteği talep ettiğini aktardı.

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın yardım etmeyi kabul ettiğini ekledi.

Uluslararası ve bölgesel kutuplaşmanın IŞİD'in yükselişine katkıda bulunduğunu belirten Abadi, komşu ülkelerle ilişkilerini geliştirmek istediğini de söyledi.

Şii bir Arap olan Abadi, Irak'ta azınlıktaki Sünni Araplar ve Kürtler tarafından iktidarı tekeline almak ve mezhepçi politikalar izlemekle eleştirilen Nuri Maliki'nin istifası ardından Eylül ayında kurulan birlik hükümetini kurmuştu.

ABD öncülüğündeki koalisyon Ağustos ayından bu yana Irak'ta IŞİD'e yönelik 230'dan fazla hava saldırısı gerçekleştirdi.

Operasyon 22 Eylül'den itibaren Suriye'ye de taşındı ve o tarihten bu yana ülkede 70'dan fazla saldırı gerçekleştirildi.

Suudi Arabistan, Ürdün, Bahreyn, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri Suriye'deki hava saldırılarına ya katıldılar ya da katkıda bulundular.

Bugün sabah saatlerinde ABD öncülüğündeki güçler Suriye'nin Türkiye sınırındaki Kobani kenti çevresinde IŞİD'e yönelik hava saldırısı yapmıştı.

16 gün içinde IŞİD'in Kobani'yi almak üzere büyük bir saldırı başlatması ardından on binlerce kişi Türkiye tarafında geçmişti.

IŞİD militanların Kobani'ye iki ila üç kilometre uzaklıkta olduğu bildiriliyor.